Основи здорового способу життя студента | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Основи здорового способу життя студента

Охорона власного здоров’я - це безпосередній обов’язок кожного, він не вправі перекладати неї на навколишнім. Адже нерідко буває й так, що людина неправильним способом життя, шкідливими звичками, гіподинамією, переїданням уже до 20-30 років доводить себе до катастрофічного стану й лише тоді згадує про медицину.

Як би зробленої не була медицина, вона не може позбавити кожного від всіх хвороб. Людина - сам творець свого здоров’я, за яке треба боротися. З раннього віку необхідно вести активний спосіб життя, гартуватися, займатися фізкультурою й спортом, дотримувати правил особистої гігієни, - словом, домагатися розумними шляхами справжньої гармонії здоров’я.

Здоров’я - це перша й найважливіша потреба людини, що визначає здатність його до праці й особистіості, що забезпечує гармонійний розвиток. Воно є найважливішою передумовою до пізнання навколишнього світу, до самоствердження й щастя людини. Активне довге життя - це важливий доданок людського фактора.

Здоровий спосіб життя (ЗОЖ) - це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, активний, трудовий, що гартує й, у той же час, що захищає від несприятливих впливів навколишнього середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне й фізичне здоров’я.

По визначенню Всесвітньої організації охорони здоров’я (B03) "здоров’я цей стан фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів".

Взагалі, можна говорити про три види здоров’я: про здоров’я фізичному, психічному й моральному (соціальному) : ·Физичеськое здоровье - ето естественное состояние организма, обусловленное нормальним функционированием всех его органов и систем. Если хорошо работают все органи и системи, то и весь организм человека (система саморегулирующаяся) правильно функционирует и развивается.

·Психичеськое здоровье зависит от состояния головного мозга, оно характеризуется уровнем и качеством мишления, развитием внимания и памяти, степенью емоциональной устойчивости, развитием волевих качеств.

·Нравственное здоровье определяется теми моральними принципами, которие являются основой социальной жизни человека, т. е. жизни в определенном человечеськом обществе. Отличительними признаками нравственного здоровья человека являются, прежде всего, сознательное отношение к труду, овладение сокровищами культури, активное неприятие нравов и привичек, противоречащих нормальному образу жизни. Физичеськи и психичеськи здоровий человек может бить нравственним уродом, если он пренебрегает нормами морали. Поетому социальное здоровье считается висшей мерой человечеського здоровья. Нравственно здоровим людям присущ ряд общечеловечеських качеств, которие и делают их настоящими гражданами.

Здоровий і духовно розвита людина щаслива - він відмінно себе почуває, одержує задоволення від своєї роботи, прагне до самовдоськоналення, досягаючи нев’янучої молодості духу й внутрішньої краси.

Цілісність людської особистості проявляється, насамперед, у взаємозв’язку й взаємодії психічних і фізичних сил організму. Гармонія психофізичних сил організму підвищує резерви здоров’я, створює умови для творчого самовираження в різних областях нашого життя. Активна й здорова людина надовго зберігає молодість, продовжуючи творчу діяльність, не дозволяючи "душі лінуватися". Академік Н. М. Амосов пропонує ввести новий медичний термін "кількість здоров’я" для позначення міри резервів організму.

Ськажемо, у людини в спокійному стані через легені проходить 5-9 літрів повітря в мінуту. Деякі високотренированние спортсмени можуть довільно протягом 10-11 мінут щохвилини пропуськати через свої легені 150 літрів повітря, тобто з перевищенням норми в 30 разів. Це і є резерв організму.

Візьмемо серце. І його потужність підрахувати. Є хвилинні обсяги серця: кількість крові в літрах, що викидається в одну мінуту. Припустимо, що в спокої воно дає 4 літри в мінуту, при найенергійнішій фізичній роботі - 20 літрів. Виходить, резерв дорівнює 5 (20:4) .

Точно також є сховані резерви бруньок, печінки. Виявляються вони за допомогою різних навантажувальних проб. Здоров’я ця кількість резервів в організмі, це максимальна продуктивність органів при збереженні якісних меж їхньої функції.

Систему функціональних резервів організму можна розбити на підсистеми:

1. Біохімічні резерви (реакції обміну) .

2. Фізіологічні резерви (на рівні кліток, органів, систем органів) .

3. Психічні резерви.

Візьмемо, приміром, фізіологічні резерви на клітинному рівні бігуна-спринтера. Прекрасний результат у бігу на 100 м-10 секунд. Його можуть показати лише одиниці. А чи можна цей результат істотно поліпшити? Розрахунки показують, що можна, але не більше ніж на трохи десяті секунди. Межа можливостей тут упирається в певну швидкість поширення порушення по нервах і в мінімальний час, необхідне для ськорочення й розслаблення м’язів.

Здоровий спосіб життя містить у собі наступні основні елементи: плідна праця, раціональний режим праці й відпочинку, викорінювання шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, особисту гігієну, загартовування, раціональне харчування й т. п.

Плідна праця - важливий елемент здорового способу життя. На здоров’я людини впливають біологічні й соціальні фактори, головним з яких є праця.

Раціональний режим праці й відпочинку - необхідний елемент здорового способу життя. При правильному й строго дотримуваному режимі виробляється чіткий і необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи й відпочинку й тим самим сприяє зміцненню здоров’я, поліпшенню працездатності й підвищенню продуктивності праці.

Наступною ланкою здорового способу життя є викорінювання шкідливих звичок (паління, алкоголь, наркотики) . Ці порушники здоров’я є причиною багатьох захворювань, різко ськорочують тривалість життя, знижують працездатність, згубно відбиваються на здоров’я підростаючого покоління й на здоров’я майбутніх дітей.

Дуже багато з людей починають своє оздоровлення з відмови від паління, що вважається однієї із самих небезпечних звичок сучасної людини. Недарма медики вважають, що з палінням безпосередньо зв’язані самі серйозні хвороби серця, посудин, легенів. Паління не тільки підточує здоров’я, але й забирає сили в самому буквальному значенні. Як установили радянські фахівці, через 5-9 мінут після викурювання однієї тільки сигарети муськульна сила знижується на 15%, спортсмени знають це по досвіду й тому, як правило, не курять. Аж ніяк не стимулює паління й розумову діяльність. Навпаки, експеримент показав, що тільки через паління знижується точність виконання тесту, сприйняття навчального матеріалу. Курець вдихає не всі шкідливі речовини, що перебувають у тютюновому димі, - біля половини дістається тим, хто перебуває поруч із ними. Не випадково, що в родинах курців діти хворіють на респіраторні захворювання набагато частіше, ніж у родинах, де ніхто не курить. Паління є частою причиною виникнення пухлин порожнини рота, гортані, бронхів і легенів. Постійне й тривале паління приводить до передчасного старіння. Порушення харчування тканин киснем, спазм дрібних посудин роблять характерної зовнішність курця (жовтуватий відтінок білків око, шкіри, передчасне зів’янення) , а зміна слизуватих оболонок дихальних шляхів впливає на його голос (втрата дзвінкості, знижений тембр, хрипкість) .

Дія нікотину особливо небезпечно в певні періоди життя - юність, старечий вік, коли навіть слабка збудлива дія порушує нервову регуляцію. Особливо шкідливий нікотин вагітним, тому що приводить до народження слабких, з низькою вагою дітей, і жінкам, що годують, тому що підвищує захворюваність і смертність дітей у перші роки життя.

Наступне непросте завдання - подолання пияцтва й алкоголізму. Установлено, що алкоголізм діє разрушающе на всі системи й органи людини. У результаті систематичного споживання алкоголю розвивається симтомокомплекс хворобливої пристрасті до нього: - втрата почуття міри й контролю над кількістю споживаного алкоголю; - порушення діяльності центральної й периферичної нервової системи (психози, неврити й т. п.) і функцій внутрішніх органів.

Зміна психіки, що виникає навіть при епізодичному прийомі алкоголю (порушення, втрата стримуючих впливів, пригніченість і т. п.) , спричиняється частоту самогубств, чинених у стані сп’яніння.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Основи здорового способу життя студента . З'явився готовий твір.

Основи здорового способу життя студента

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.