Оноре де Бальзак Гобсек | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Оноре де Бальзак Гобсек

Історію лихваря Гобсека стряпчий Дервиль розповідає в салоні віконтеси де Гранлье - однієї із самих знатних і богатих дам в аристократичному Сен-Жерменськом передмістя. Якось раз узимку 1829/30 р. у неї засиділися два гості: молодий гарний граф Ернест де Ресто й Дервиль, якого приймають запросто лише тому, що він допоміг господарці будинку повернути майно, конфіськоване під час Революції. Коли Ернест іде, віконтеса вимовляє дочці Каміллі: не варто настільки відверто виявляти розташування милому графові, тому що жодне чимале сімейство не погодиться поріднитися з ним через його матір. Хоча зараз вона поводиться бездоганно, але в молодості викликала багато пересудів. До того ж, вона низького походження - її батьком був хліботорговець Горио. Але гірше всього те, що вона промотала стан на коханця, залишивши дітей без гроша. Граф Ернест де Ресто бідний, а тому не пари Каміллі де Гранлье. Дервиль, що симпатизує закоханим, втручається в розмову, бажаючи пояснити віконтесі щире положення справ. Починає він здалеку: у студентські роки йому довелося жити в дешевому пансіоні - там він і познайомився з Гобсеком. Уже тоді це був глибокий старий досить примітної зовнішності - з «місячним ликом», жовтими, як у тхора, очами, гострим довгим носом і тонкими губами. Жертви його часом виходили із себе, плакали або загрожували, але сам лихвар завжди зберігав холоднокровність - це була « людина-вексель», «золотий бовдур». Із всіх сусідів він підтримував відносини тільки з Дервилем, якому один раз розкрив механізм своєї влади над людьми - миром править золото, а золотом володіє лихвар. У повчання він розповідає про те, як стягував борг із однієї знатної дами - страшачись викриття, ця графиня без коливань вручила йому діамант, тому що гроші по її векселі одержав коханець. Гобсек угадав майбутність графині по особі білявого красавчика - цей чепурун, марнотрат і гравець здатний розорити всю сім’ю.

Закінчивши курс права, Дервиль одержав посаду старшого клерка в конторі стряпчого. Узимку 1818/19 р. той був змушений продати свій патент - і запросив за нього сто п’ятдесят тисяч франків. Гобсек позичив молодого сусіда грошима, взявши з його «по дружбі» тільки тринадцять відсотків - звичайно він брав не менше п’ятдесятьох. Ціною завзятої роботи Дервилю вдалося за п’ять років раськвитаться з боргом.

Один раз блиськучий денді граф Максим де Трай упросив Дервиля звести його з Гобсеком, але лихвар навідріз відмовився дати позичку людині, у якого боргів на триста тисяч, а за душею ні сантима. У цей момент до будинку під’їхав екіпаж, граф де Трай кинувся до виходу й повернувся з незвичайно гарною дамою - по описі Дервиль відразу довідався в ній ту графиню, що видала вексель чотири роки тому. Цього разу вона віддала в заставу чудові діаманти. Дервиль намагався перешкодити угоді, однак коштувало Максимові натякнути, що він збирається звести рахівницю з життям, як нещасна жінка погодилася на кабальні умови позички. Після відходу коханців до Гобсеку ввірвався чоловік графині з вимогою повернути заставу - його дружина не мала права розпоряджатися фамільними коштовностями. Дервилю вдалося влагодити справа миром, і вдячний лихвар дав графу рада: передати надійному другові все своє майно шляхом фіктивної продажної угоди - це єдиний спосіб урятувати від руйнування хоча б дітей. Через кілька днів граф прийшов до Дервилю, щоб довідатися, якого той думки про Гобсеке. Стряпчий відповів, що у випадку передчасної кончини не побоявся б зробити Гобсека опікуном своїх дітей, тому що в цьому ськнарі й філософі живуть дві істоти - підле й піднесене. Граф відразу вирішив передати Гобсеку усі права на майно, бажаючи вберегти його від дружини і її жадібного коханця.

Ськориставшись паузою в розмові, віконтеса відсилає дочку спати - доброчесній дівчині нема чого знати, до якого падіння може дійти жінка, що переступила відомі границі. Після відходу Камілли імена приховувати вже нема чого - в оповіданні мова йде про графини де Ресто. Дервиль, так і не одержавши зустрічної розписьки про фіктивність угоди, довідається, що граф де Ресто важко хворий. Графиня, почуваючи підступ, робить всі, щоб не допустити стряпчого до чоловіків. Розв’язка наступає в грудні 1824 р. До цього моменту графиня вже переконалася в підлості Максима де Трай і порвала з ним. Вона настільки ревно доглядає за вмираючим чоловіком, що багато схильні простити їй колишні гріхи, - насправді ж вона, як хижий звір, підстерігає свій видобуток. Граф, не в силах домогтися зустрічі з Дервилем, хоче передати документи старшому синові - але дружина відрізає йому й цей шлях, намагаючись пещенням впливати на хлопчика. В останній страшній сцені графиня молить про прощення, але граф залишається непохитний. У ту ж ніч він умирає, а наступного дня в будинок є Гобсек і Дервиль. Їхнім очам з’являється моторошне видовище: у пошуках заповіту графиня вчинила теперішній розгром у кабінеті, не соромлячись навіть мертвого. Зачувши кроки чужих людей, вона кидає у вогонь паперу, адресовані Дервилю, - майно графа тим самим безроздільно переходить у володіння Гобсека. Лихвар здав внайми особняк, а літо став проводити по-панськи - у своїх нових маєтках. На всі благання Дервиля зглянутися над раськаявшейся графинею і її дітьми він відповідав, що нещастя - кращий учитель. Нехай Ернест де Ресто пізнає ціну людям і грошам - отоді можна буде повернути йому стан. Довідавшись про любов Ернеста й Камілли, Дервиль ще раз відправився до Гобсеку й застав старого при смерті. Все своє багатство старий ськнара заповів правнучці сестри - публічній дівці на прізвисько «Вогник». Своєму виконувачеві духівниці Дервилю він доручив розпорядитися накопиченими їстівними припасами - і стряпчий дійсно виявив величезні запаси протухлого паштету, цвілої риби, що сгнили кава. До кінця життя ськнарість Гобсека звернулася в манію - він нічого не продавав, боячись продешевити. На закінчення Дервиль повідомляє, що Ернест де Ресто незабаром знайде втрачений стан. Віконтеса відповідає, що молодому графові треба бути дуже богатим - тільки в цьому випадку він може женитися на мадемуазель де Гранлье. Втім, Камілла зовсім не зобов’язана зустрічатися зі свекрухою, хоча на раути графині вхід не замовлений - адже приймали ж її в будинку пані де Босеан.

Збережи - » Оноре де Бальзак Гобсек . З'явився готовий твір.

Оноре де Бальзак Гобсек

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.