“Одкровення” (“Апокаліпсис” ) св. Іоанна Богослова | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

“Одкровення” (“Апокаліпсис” ) св. Іоанна Богослова

“Одкровення” (“Апокаліпсис” ) св. Іоанна Богослова - заключна книга біблійного канону. Своїм змістом “Одкровення” виправдує місцеположення, що затвердилося за ним, серед інших книг Біблії. Це заключне слово, остання крапка, підсумок розвитку миру. Не даром іудейський переказ ототожнює сувій Тори із всесвіту. В “Бутті” ми бачимо розгортання сувою-всесвіту, в “Одкровенні” - його згортання (“ И небо зникло, звившись як сувій; і всяка гора й острів рушили з місць своїх ” Откр. 6; 14) . Т. о. шляхи розвитку найбільшого із всіх створінь - миру Божиего відбиті й у Його Книзі й, за словами Ісуса, “ доколе не прейдет небо й земля, жодна йота або жодна риса не прейдет із закону, поки не здійсниться всі ” (Мф. 5; 18) . У вступі св. Іоанн Зеведеев, “Воанергес” , син Громов, Богослов (про приналежність “Одкровення” саме його перу говорить нам переказ, його авторство підтверджує й абсолютну більшість сучасних дослідників) говорить про те, що дане йому “ Одкровення Ісуса Христа ” , призначено для того, “ щоб показати рабам Своїм, чому слід Бути незабаром ” (Откр. 1; 1) . Цією метою пояснюється винятковість “Одкровення” на тлі інших біблійних книг: це єдина пророча книга Нового Завіту і єдина повністю апокалиптическая книга Біблії, точно витримана в жанрі багатьох єврейських апокаліпсисів початку I тисячоріччя від Р. Х.

“Одкровення” отримане св. Іоанном на острові Патмос, куди він був відправлений у посилання за свідчення про Христю. Точних даних про час написання “Апокаліпсиса” у нас немає. Відповідно до переказу, це кінець I століття. В останній чверті II століття св. Ириней Лионский писало: “ одкровення було дано не задовго до нашого часу, але майже в наше століття, під кінець царювання Домициана ” . Евсевий, Климент Олександрійський, Ориген і бл. Ієронім говорять про перебування апостола Іоанна на Патмосе до 15 року царювання Домициана ( 95-96 гг.) . Але існує й інша точка зору, що ґрунтується на сирском перекладі “Апокаліпсиса” 6-го століття (“Пококе” ) , де в надписанні замість Домициана названий Нерон (Клавдій Нерон Домиций) . Тоді “Апокаліпсис” варто віднести до більше раннього періоду християнської історії - до 60-м рр. від Р. Х. На користь останнього датування звичайно приводиться два найбільш вагомі аргументи: 1) мова “Апокаліпсиса” ставиться до більше раннього періоду, чим 4-е Євангеліє й послання ап. Іоанна; 2) одна з найбільш імовірних розшифровок гематрии (суми цифр, що відповідають буквам) “666” є “Kesar Neron” (по інших древніх рукописах - “616” - “Kesar Nero” у єврейській транскрипції) . Але ранній даті написання “Апокаліпсиса” не відповідає те досить розвинений стан малоазійських церков, відбиття якого ми зустрічаємо на сторінках “Одкровення” .

“Апокаліпсис” - найбільш таємнича книга Біблії. Його зміст найменше піддається однозначному тлумаченню (із цим зв’язане не вживання “Одкровення” за богослужінням) , і найбільша кількість спекулятивних екзегетических умопостроений бере свої джерела саме від неправильного тлумачення апокалиптических образів, “ перетворюючу книгу пророчих символів і онтологічних одкровень у політичний памфлет на теми сучасності ” . Одна з таких єресей - це хилиазм, вчення про тисячолітнє земне царство Христа й святих до Парусии, засуджений II Всесвітнім собором в особі Апполинария й розповсюджений у наш час серед протестантів і багатьох сектантських організацій (напр. “Свідки Ієгови” ) .

Символіка “Одкровення” складна й багатогранна й тлумачення символів, зміст яких не розкритий або ж розкритий лише частково, представляє цілий ряд екзегетических проблем. Головна проблема складається в самому відношенні до символів: чи є символіка пророчих бачень унікальним і неповторної або ж джерелом символів для передачі трансцендентних образів є сучасне пророкові культурологічне оточення. Перше припущення обессмисливает сам принцип використання символів для втілення недоступних обмеженому людському розуму багатозначних духовних істин. Т. о. варто очікувати, що символіка Біблії повинна бути внутрішньо єдиної й пов’язаної із традиційної средиземноморской культурою. Безсумнівно, що колишні символічні форми Дух пророцтва наповнює якісно новим змістом і традиційна мова символів виконує роль саме язикову, коли сполучення духу й букви (символ можна розглядати як якусь “макробукву” , що позначає цілий комплекс асоціацій) втілює вищі духовні істини в “тілесній” символічній оболонці, тільки в такому виді й доступної для передачі адресатові.

Більше конкретна екзегетическая проблема полягає в підході до розкриття апокалиптических символів. При звертанні до біблійного тексту треба завжди пам’ятати давньоєврейське виречення “ У Тори сімдесят осіб ” , тобто кожний вірш священного тексту має 70 рівнів інтерпретації. І тому різні екзегетические підходи не взаимоисключают, але доповнюють один одного. “Апокаліпсис” - книга насамперед історична, тут викладається вчення про кінець миру й долі всієї людської історії у зв’язку із другим пришестям Добродії. І за образами “Одкровення” необхідно бачити не стільки послідовний виклад конкретних історичних подій у них небесно-земного взаємозв’язку, скільки онтологічне навчання, що викладає істотні властивості земної історії в її есхатологической перспективі. Історія сама по собі не дає нам права на вузько есхатологическое тлумачення “Апокаліпсиса” - адже більшість зі страшних образів “Одкровення” давно вже стали реальністю й повторюються зі століття в століття з нової ніким несподіваною силою. Так XX століття пройшло під знаком звіра - всеосяжної тоталітарної системи із владою “ над усяким коліном і народом, і мовою й плем’ям ” (Откр. 13; 7) , що примушує до божеського поклоніння звірові особистому (Ленін, Сталін, Гітлер, Муссоліні, Кім Ир Сен і ін.) або соборному силоміць фізичної, ідеологічної (лжепророк) і економічної - “ нікому не можна буде не купувати, не продавати, крім того, хто має це накреслення, або ім’я звіра, або число ім’я його ” (Откр. 13; 17) - приналежність до партійної системи була запорукою благонадійності й засобом для виживання. Всьому цей не дуже давно ми були свідками. За словами прот. Сергия Булгакова, суди Божии в “Одкровенні” “ зображуються не тільки як події духовно^-історичні, але й типологічні, в історії повторювані, хоча й у наростаючій зрілості” . Тому відношення до “п’ятого Євангелія” тільки як до сценарію подій останнього років перед кончиною миру, позбавляє “Одкровення” тої діючої пророчої обличающей сили, що здатна удержати й застерегти мир від нових падінь, ціль дарування якої - напрямок людства на шляхи, що ведуть в “ святий місто Єрусалим, новий, що сходить від Бога з неба, приготовлений як наречена, прикрашена для чоловіка свого ” (Откр. 21; 2) .

Оповідання “Одкровення” повністю складається зі складної системи образів і символів, у рідких випадках поддающихся буквальному тлумаченню. Чимале місце тут відведене й числовій символіці, який “Одкровення” просто переповнене як жодна інша книга Св. Писання. Багато святих батьків надавали числовим символам велике моральне й догматичне значення, що підтверджується як загальбіблійним відношенням до священних чисел, так і самим мироустройством. “ Не треба… зневажати числами, - писав бл. Августин. - Уважно слухають у них добре знають, яке велике значення потрібно надавати їм у багатьох місцях Св. Писання. Не дарма в славослів’ї Бога сказано: “Ти все розташував мерою, числом і вагою ” (Премо. 11; 21) .

Сам план “Одкровення” має чітку седмеричную структуру. Можна сказати, що число 7 - найбільше що часто зустрічається число в тексті “Апокаліпсиса” (41 разів) . Образам і асоціаціям, що коштують за цим числом у містичних текстах, присвячена велика кількість досліджень. Загальноприйнятим відношенням до нього є засвоєння числу 7 місця основного священного числа Св. Писання. У каббалистической числовій символіці 7 “ означає повноту розкриття космосу або духовного миру ” . Основу такого відношення ми знаходимо вже в перших розділах Буття, де постулируется седмеричное відношення до тварному миру:

Pages: 1 2 3

Збережи - » “Одкровення” (“Апокаліпсис” ) св. Іоанна Богослова . З'явився готовий твір.

“Одкровення” (“Апокаліпсис” ) св. Іоанна Богослова

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.