Образи контрреволюціонерів у романі М. Шолохова «Піднята цілина» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Образи контрреволюціонерів у романі М. Шолохова «Піднята цілина»

Представники білого руху показані автором у романі без спрощення характерів. Білі офіцери Половців і Лят’євський, розкуркулений Тимофій Рваний - всі вони непримиренні вороги Радянської влади, люди сильні, мужні, переконані в правоті своєї справи. По цих якостях вони не уступають описаним у романі комуністам - Давидову, Нагульнову і Разметнову, що робить їхнє протистояння по-справжньому драматичним. Деяким особняком у цьому ряді стоїть ведучий подвійне життя Яків Острівний.

Йому і при Радянській владі жилося б непогано. Можливо, так би і трапилося, якби в його будинку не з’явився його колишній командир - осавул Половцев. Можна сказати, що саме Половцев являє собою найбільше «класичний» образ білогвардійця, що бореться у підпіллі з Радянською владою. Про його здатності здійснювати вплив на людей, підлеглих йому, свідчить той факт, що Яків Лукич, наприклад, навіть стоячи босоніж на дерев’яній підлозі сільської хати, мимоволі «клацав» неіснуючими каблуками, витягаючись у струнку перед осавулом. Половцев - не просто солдафон і фанатик. Він людина освічена, що і дозволило йому якийсь час працювати вчителем. Після того як осавулові не вдалося відплисти в Туреччину, він став кадровим офіцером Червоної Армії. Але спеціальна комісія розкопала відомості про його минуле (на Половцева надійшов донос), і з кар’єрою в армії довелося розстатися, під погрозою виявилася його воля і навіть життя. У Гремячу Балку Половцев прибуває як представник якоїсь підпільної організації, що нібито має тісний контакт із високими військовими чинами Червоної Армії, а також з «закордоном». В останньому випадку, можливо, проявляється деяка наївність осавула: він вже один раз виявився в числі обманутих закордонними союзниками, а тепер вважає зв’язки з «закордоном» позитивною обставиною. Але рятуйте! розраховувати особливо нема чого. Не виключено, щоправда, що в розмові з Яковом Лукичем Половцев згадує про міжнародні контакти його організації, що називається, «для дотепу», щоб додати своїм словам більшу вагомість. Адже перед Половцевим стоїть конкретне завдання - умовити Островнова, щоб той примкнув до контрреволюційного руху і почав робити йому (тобто Половцеву) реальну допомогу і підтримку. Якби Островний не погодився на сприяння, то в цьому випадку Половцеву довелося б шукати інше вкриття і тоді б події розвивалися зовсім по-іншому.

Островнову багато чого неясно з того, що діється в країні. Половцев пояснює козакові, що метою Радянської влади є створення комуни, у якій абсолютно все повинне стати загальним. Островнову таке положення речей, звичайно ж, не до вподоби, і він досить швидко погоджується на вступ у контрреволюційну організацію, про що і дає відповідну розписку. І скоріше всього, саме ця розписка стає тією обставиною, що робить для Якова Лукича неможливою «дорогу назад». Із цієї пори він, хоче того чи ні, змушений виконувати будь-яке розпорядження осавула.

Примітно, що, перед тим як дати свою згоду, Островнов приходить до своєї бабусі-матері, щоб та благословила його на боротьбу з «бусурманською владою». Набожна бабуся, обурена руйнуванням церков, негайно благословляє сина. Вона ще не знає, що тим самим підписує вирок і самої собі. Осавул запевняє Островнова, що загальне повстання на Доні обов’язково відбудеться, але час для нього ще не прийшов. Тактика Половцева поки що полягає в тім, щоб руками Якова Лукича всіма способами шкодити тільки що утвореному колгоспу. Причому осавул вважає, що Островнов повинен діяти «по-розумному», нічим не залучаючи до себе уваги, а якщо і відбудеться яка-небудь неприємність із вини Якова Лукича, то той обов’язково повинен наполягати на тому, що це нібито відбулося «по недомислу». Саме такою акцією з’явилася, наприклад, ініціатива Островнова відносно чистоти в стійлах биків - при настанні морозів заповнювати їх не соломою, як це робилося здавна, а піском. Коли на ранок виявилося, що бики, піднявшись із замерзлої піщаної поверхні, залишили на ній шматки шкіри і навіть хвости, то голова колгоспу Давидов був розлютований і загрожував Островнову серйозним покаранням за шкідництво.

Але рекомендована Половцевим тактика поведінки Якова Лукича принесла свої плоди: усі списали на «недомисел» і нібито зайву тягу Островнова до нововведень. Ще до випадку з биками один з козаків, на прізвище Хопров, помітив, що у Островних в будинку живе таємничий постоялець. Хопров звертається до Якова Лукича за поясненнями і, коли не одержує їх, загрожує донести «куди треба». Хопров був настроєний рішуче, і навіть те, що він сам у минулому був замішаний у діях, непорядних для нової влади, не могло його не зупинити. Половцев приймає рішення: Хопрова необхідно забрати. Це і було здійснено уночі. Разом з Хопровим Половцев вбиває і його дружину. Яків Лукич не виносить виду крові і не може дивитися на те, що відбувається. Однак саме він привів осавула до будинку Хопрова і хитрістю змусив хазяїна відкрити двері. Перед смертю дружина Хопрова нагадувала Якову Лукичу, що вони - куми, і той навіть зробив боязку спробу заступитися за жінку. Втім, моральне падіння Островнова не обмежилося вбивством куми. Пізніше, коли його мати, що виживає з розуму, почала розносити по хутору звістку про те, що син бореться з «бусурманською владою» і вкриває білих офіцерів, Яків Лукич за наказом Половцева замикає на замок її у світлиці, і вона через кілька днів вмирає від голоду і спраги. Більше всіх на похоронах бабусі ридав і горював її син. Половцев то зникає з будинку Якова Лукича, то з’являється знову. Один раз він приводить із собою ще одного білого офіцера -підпоручика (хорунжого) Лят’євського, оголосивши, що відтепер Лят’євський також буде вкриватися у будинку Островнова. Лят’євський не відрізняється зайвою скромністю. Якось раз Островнов застає його разом з невісткою. «Панам офіцерам» Яків Лукич ніяких претензій у зв’язку із цим не пред’являв, але невістку відшмагав віжками. Саме Лят’євський з деяким подивом запитує у Островнова, чому той примкнув до контрреволюційного руху. Яків Лукич не занадто зрозуміло пояснює, що хотів би жити краще. У відповідь Лят’євський називає Островнова дурнем: адже козакові є що втрачати.

 А Лят’євському, втім, як і Половцеву, втрачати нема чого. Вони живуть і діють за принципом: «або пан, або пропав». Слова Лят’євського змушують Якова Лукича задуматися, але він, проте, продовжує вважати, що для нього зворотної дороги немає. От так існувала і діяла невелика контрреволюційна організація в хуторі Гремяча Балка. У білогвардійців так само була «ідея», заради якої вони готові були піти на смерть самі і вбивати інших. Алее Шолохов відмовляє цим персонажам свого роману у двох дуже важливих людських якостях: вони геть-чисто позбавлені почуття гумору, а також якоїсь внутрішньої шляхетності. Зрівняємо: Половцев і Островнов хитрістю змушують Хопрова відкрити двері, після чого безжалісно вбивають його і дружину. Нагульнов же, вистеживши Тимофія Рваного, не стріляє йому в спину, а, окликнувши, змушує того обернутися. Макар відпускає Лушку, незважаючи на те що вона, на його думку, завжди була «контрою». Зрозуміло, особливо трагічною є доля розкуркулених селян і козаків, у тому числі і коханця Лушки Тимофія Рваного. Можна сказати, що ці люди мали підставу ненавидіти Радянську владу і навіть боротися проти неї. Але не слід забувати і про те, що кожна людина має право морального вибору: боротися, зустрівшись із ворогом віч-на-віч, або ж стріляти йому в спину, нишком.

Збережи - » Образи контрреволюціонерів у романі М. Шолохова «Піднята цілина» . З'явився готовий твір.

Образи контрреволюціонерів у романі М. Шолохова «Піднята цілина»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.