Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні М. Коцюбинського «Дорогою ціною» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні М. Коцюбинського «Дорогою ціною»

Вона така добра, так кохала його, вона пішла за ним у далеку дорогу, не пожалувала кіс своїх заради нього; вона доглядала його, як рідна мати, була вірна, як товариш. Оповідання «Дорогою ціною», на думку відомого шведського історика літератури А. Енсена, є класичним твором, перлиною української белетристики. Письменник М. Коцюбинський, великий майстер художнього слова, глибоко проникає в душу українського народу, добре знає його спосіб життя, як художник бачить красу природи й використовує пейзажі як засоби характеристики головних героїв. Читаючи оповідання, ми переконуємося в тому, що кожен герой - це неповторна, унікальна особистість з притаманною лише їй зовнішністю, ставленням до людей, поведінкою, вдачею. Особливе враження справляє образ Соломії.

Соломія - мужня, вольова й ніжна жінка. Вона щиро кохає Остапа і є його вірною подругою, заради коханого «не пожалувала кіс своїх», «вбралась у чоловічі штани та ладна була мандрувати» хоч на край світу. її мужність і воля набувають величезного вияву, коли разом з Остапом вона перебуває у плавнях. Незвичайну енергію виявляє жінка, коли перев’язує рану Остапові, волочить його з плавнів, дбає про його одужання. Пейзажні картини, використані автором, розкривають складність і трудність обставин, у яких доводилося Соломії боротися за життя Остапа, а відтак - за волю. Вольовий характер сильної жінки, коли вона відчула, що може не знайти тяжко пораненого Остапа, передається простими реченнями (або складносурядними) з багатьма дієсловами: «Соломія знесилилась і впала. їй стало душно. Піт краплями стікав по виду, груди важко дихали і очі блищали, як у звіра, що попався у лабети». У малюнках природи письменник здебільшого використовує чорні й червоні барви: чорні - при зображенні мороку, осінньої ночі, червоні - в картинах пожежі. Обидва кольори співзвучні переживанням Соломії. «Та ще коли б вона (Соломія) хоч могла бачити його рану, обличчя - їй, здається, не так би важко було. А то ся пітьма, сей чорний, клятий морок. Він оточав її з усіх сторін, слався перед очима, висів над головою, заповзав під шкіру, виповняв її всю та гнітив очі…».

У всіх своїх вчинках Соломія діє свідомо, розсудливо. В боротьбі за волю вона поборює найтяжчі злигодні. Нею керує жадоба до життя без пана й економа. Заради врятування Остапа відважна, наполеглива жінка йде на самопожертву - вона гине в дунайських хвилях. Нерівну, але відважну боротьбу Соломії з стихією води, її жагу до життя письменник передає короткими уривчастими реченнями: «…Усі сили добути… усю теплу кров, …усю волю… Ось ближче до берега… Ось берег видно… а там гарно, там^сонце сяє, там небо, там небо синє, там радість, життя…»

Після прочитання оповідання уже впродовж двох місяців я перебуваю в стані збудження. Визнаю, що це мій улюблений твір, а образи сильних людей - Остапа та Соломії - залишаться зі мною на все життя. Погоджуюся з думкою письменниці Наталі Кобринської, що Соломія - «то джерело під час спеки, то завдаток типу жінок, що вміють боронити себе».

Збережи - » Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні М. Коцюбинського «Дорогою ціною» . З'явився готовий твір.

Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні М. Коцюбинського «Дорогою ціною»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.