Нганасани - малі народи Росії | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Нганасани - малі народи Росії

Нганасани, ня (самоназва) , самоїди-гавгийци (застаріла назва) . Чисельність у Російській Федерації 1262 чоловік, у тому числі Таймирському ( Долгано-Ненецькому) автономному окрузі 849 чоловік. Розділяються на дві групи: західну (авамськие нганасани, із центрами в селищах Усть-Авам і Волочанка) і східну (вадеевськие нганасани, із центром у селищі Нова) . Говорять на нганасанськом мові. Розрізняють авамський і вадеевський догани. Вадеевськие нганасани володіють долганським мовою. Мова нганасанів безписемний. За офіційним даними, нганасани колись уважалися шаманистами; нині багато хто зберігають традиційні вірування.

Сучасні нганасани почасти є нащадками самого північного тундрового населення Євразії - неолітичних мисливців на дикого оленя. Дані археології показують тісний зв’язок перших жителів півострова з населенням басейну Середньої й Нижньої Лени, звідки вони проникнули на Таймир 6 тис. років тому. Аж до XXI століття. н. е всі наступні мігранти не змінили господарських традицій, орієнтованих в основному на оленяче полювання. З XII до XXVII століття треба лакуна в археологічних джерелах. З початку XXVII століття з’являються письмові документи про те, що населення півострова було обкладено російським державним податком (ясак) . Із входженням території нганасанів до ськладу Росії на ній виникли зимовища з невеликими збройними загонами, а також зимовища російських промисловців-мисливців. Нганасани як особливий етнос зложилися на Таймирі в другій половині XXVII - початку XXVIII століть. У його ськлад увійшли різні по походженню племінні угруповання (пясидськая самоядь, кураки, тидириси, тавги й ін) . Вони наложились на древнє населення, як думають, палеоазиатськое, що займалося полюванням на північних оленів. Етнічно групи прищельцев у різний час являли собою західну периферію юкагирів, північні групи тунгусів (ті й інші - лісові й тундрові мисливці) і західні групи самодийцев з розвиненим санним домашнім оленярством. Більше високий рівень господарства і його організації, можливості швидкого вільного пересування оленних санних груп і інші причини привели до консолідації місцевого населення по мові й у значній мірі по культурі. Проте риси древніх піших тундрових мисливців на оленя в нганасанів і близьких їм енцев проступають найбільше яськраво в порівнянні з іншими полярними народами Євразії. До цих древніх рис, зокрема, ставиться організація оленной облавного сухопутного полювання й полювання із човнів на річкових переправах. У період консолідації нганасани поступово сприйняли самодийський спосіб тундрового санного крупностадного міграційного оленярства з постійним кочуванням навесні (на північ) і восени (до півдня) . До середини XIX століття нганасани вже вважалися традиційними оленярами. Рибництво було другорядним заняттям. Наявність черід домашніх і полювання на диких оленів, розташування кочовищ у найбільш північних межах півострова, користування саморобними знаряддями праці й полювання дозволяли їм бути зовсім незалежними майже до кінця XIX століття. В XVIII - XIX століттях нганасани регулярно платили державний ясак. У російських зимовищах відбувався обмін оленячих шкір і хутра на металеві предмети, рушниці, порох, свинець. Широко відомі були металеві вироби нганасанів, інкрустовані міддю залізні шкребки для вироблення шкір, наконечники копій, піхви й ін.

ДО XVII століття кочовища племінних угруповань, з яких ськладалися нганасани, простиралися по всьому півострові, включаючи й територію правобережжя Хатантськой губи. З XVIII століття на Таймир з південно-сходу стали проникати якути, поступово асимілюючи місцевих тунгусів і росіян. новий етнос, Що Ськладався на цій основі, - долгани, потіснили нганасанів до заходу й півночі. Ненци, перейшовши на правобережжя Єнісею й поступово асимілюючи ненцев, відтіснили нганасанів до сходу, у центр рівнини півострова. Основні шляхи оленярських кочових колективів нганасанів пролягали по Північно-Сибірській низовині, укладеної між плато Бирранга на півночі й плато Путорана на півдні (між 69° і 76° північної широти) . Північні їхні межі на сході Таймиру досягали 77° північної широти, обгинаючи озеро Таймир. Практично всі кочовища розташовувалися в зоні тундри. До зими підходили до лісотундрі, розміщаючись по вододілі басейну ріки Пясини й північним припливам рік Хета й Хатанга.

Найбільше число авамських нганасанів доводиться на середину XVII століття (1300 чоловік) , але через епідемії вона ськоротилася до 1926 до 576 чоловік. ДО 1990 року на Таймирі в групі авмських нганасанів було 650 чіл., у групі вадеевських - близько 100. Інші проживали в районних центрах і містах автономного округу. До 1950-х років нганасани в основному займалися домашнім оленярством у ськладі колгоспних і радгоспних оленярських бригад, вели полювання на дикого оленя, промишляли рибою й хутровим звіром, улітку підмогою служило полювання на линного гусака. До початку 1980-х років у зв’язку зі збільшенням чисельності таймирської популяції дикого оленя домашнє оленярство авамськой групи нганасанів практично перестало існувати. Вадеевськие нганасани до 1992 р. випасали одну невелику череду. Нганасани осіли в селищах, перейшли в рибальські й мисливські бригади. Основне товарне значення для нганасанів мають продукція відстрілу оленів, особливо в осінній період міграції оленячих черід на південь, заготівля риби, промисел хутра й полярної куріпки. Жінки займаються виробленням оленячих шкір і шиттям національної (орнаментованою хутряною мозаїкою, сукном і бісером) взуття, сувенірних ковриков і виробів зі шкір оленя, шиттям хутряного одягу для промисловиків, у сел. Волочанка працюють на звірофермі блакитних песців. Традиційно промисел і оленярство - справа чоловіків, вся робота з будинку - справа жінки, у тому числі пошиття й лагодження одягу, заготівля палива, води, турбота про дітей.

До початку XX століття серед авамських нганасанів найбільш численними зі своїми патрилинейними іменами були 5 пологів, які містили між собою шлюби з дотриманням норм екзогамії. Заборонялися шлюби як по батьківської, так і по материнської лініях до третього покоління. У вадеевських нганасанів до цього часу зафіксовано 7 пологів, що також дотримували билинейную екзогамії, але їхні представники більш вільно вступали в шлюби, у більшості з долганами. За традицією шлюби полягали звичайно у віці 17-18 років, коли молоді люди доводили свої можливості забезпечити сім’ю: чоловік - удачами в полюванні, оленярстві, умінням виготовити санки, тичини для житла, дерев’яну колиську для дитини, жінка - умінням ставити й збирати житло, обробляти шкіри, шити одяг, готовити й заготовляти взапас їжу. При дотриманні екзогамії дошлюбні полові зв’язки не засуджувалися й дошлюбні діти ніколи не були перешкодою для шлюбу, іноді залишаючись у сім’ї батька нареченої. Зараз часті випадки порушення екзогамії. Досить широко поширені міжнаціональні шлюби, у тому числі й з мігрантами-чоловіками, дітей від таких шлюбів уважають нганасанами.

Традиційне кочове житло нганасанів - конічний круглій або овальний у підставі шестовой чум, критий оленячими шкірами ( 3-6 м у діаметрі) . В 1940-е рр. у побут увійшли пересувні балки, легкий каркасний будиночок на полозах, критий шкірами. Протягом року оленярі міняли 3 види житла: узимку - балок, улітку з появою гнусу - чум, восени - брезентовий намет. Вхід житла орієнтований звичайно на південний схід. Наприкінці XIX - початку XX століть нганасани не мали постійних поселень. Маршрути кочового колективу заздалегідь обмовляли із сусідами. Для більше успішного облавного полювання на ріках поєднувалися кілька колективів. ДО 1941 року у зв’язку з реалізацією плану переходу від кочового способу життя до осілого минулому побудовані невеликі селища. У сучасних укрупнених багатонаціональних селищах нганасани живуть у типових будинках, що мають від 2 до 4 квартир, опалювальних привізним вугіллям. При плановій забудові традиції орієнтації житла й строго відповідних їй місць кожного члена сім’ї порушуються (за рідкісним винятком) і усе більше забуваються.

Pages: 1 2

Збережи - » Нганасани - малі народи Росії . З'явився готовий твір.

Нганасани - малі народи Росії

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.