Літературна спадщина Лева Кассиля | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Літературна спадщина Лева Кассиля

Лев Кассиль, як уже було сказано, виступає в різних жанрах. В 1937 році він написав перший радянський спортивний роман «Воротар республіки», в 1956 - роман «Хід білої королеви», в 1961 - роман «Чаша гладіатора», а в 1967 - «Спортивні оповідання», віддаючи данину своєї закоханості в спорт. Він був знавцем спорту, спортивним оглядачем і, можна сказати, високопрофесійним спортивним уболівальником. Що займала Кассиля проблема формування характеру розкривається в його популярних повістях: «Черемиш - брат героя» (1938) і «Велике протистояння» (перша частина була опублікована в журналі «Піонер» в 1940 році). (Нарешті-те дівчинки дочекалися від улюбленого письменника книги не про хлопчиськ.)

В «Великому протистоянні» глава перша починається щоденниковим записом головної героїні Сими Крупициной: «Тепер я вже можу судити остаточно, що життя мені не вдалася. Сьогодні мені стукнуло тринадцять років. Це вже дуже порядно. І за все моє життя в мене не було ні пригод, ні захоплень і взагалі ніяких цікавих випадків…» Але дівчинка ще не знає, який незвичайної стане її життя, раз вуж вона потрапила в кассилевскую книгу, хоча ця глава називається полемічно «Дуже звичайно». Перевернула звичайне життя школярки знаменна зустріч із режисером, дійсно народним артистом Расщепеем.

Истово служачи мистецтву, володіючи найвищою мірою особистісним і професійним достоїнством, він прилучав до цього піднесеного й шляхетного орієнтирів свого життя всіх, хто попадав в орбіту його доброзичливої й вимогливої уваги. Чи не нагадує цей редкостно гармонійно виписаний образ «дорослого героя», яким звичайно не дуже-те везе в книгах для дітей, самого автора? Хоча біографи Кассиля, мабуть, мають підстави вважати прототипом Расщепея режисера Сергія Эйзенштейна. Під час війни письменник став одержувати безліч листів: читачі хотіли знати, як зустріла Сима «велике протистояння» в історії своєї країни. Кассиль закінчив другу частину - «Світло Москви».

Перша називалася «Моя Устя» - про роботу Сими під керівництвом Расщепея над образом юної партизанки у Великій Вітчизняній війні 1812 року. Книга вийшла в 1947 році, до 800 - літнього ювілею Москви й у наступному році одержала першу премію на конкурсі Міністерства освіти РСФСР на кращу художню книгу для дітей. Письменник був розчулений, довідавшись думку про його повісті строгого цінителя, що видається діяча мистецтва народного артиста СРСР В.И.Немировича - Данченко: «Повинен зізнатися, що давно не читав оповідання, написаного з такою щирістю, простотою, зворушливістю і якимось особьм ароматом… У всім оповіданні я не зустрів ні однієї фальшивої ноти. Увесь час забуваєш, що це не теперішній щоденник дівчинки, а твір Лева Кассиля.

Є моменти, що захоплюють до сліз…» У своєму активному житті, тримаючи «руку на пульсі часу», письменник адекватно відбив у двох своїх передвоєнних повістях дитячі мрії про незвичайні професії: льотчика, артистки. А в роки війни Кассиль випускає в Детгизе збірники оповідань «Звичайні хлопці», «Твої захисники» (1942). У них оповідає про повсякденний героїзм не тільки дорослих, але й дітей. Приголомшливі приклади самопожертви письменник бачив і на уральських оборонних підприємствах, на Західному й Першому Уральськом фронтах, і працюючи кореспондентом Всесоюзного радіокомітету на діючому Північному флоті (у Заполярье). Не випадково збірник оповідань «Всім серцем» був виданий в 1943 році Военмориз-датом. Збірник оповідань «Є такі люди», виданий в 1943 році, цікавий для сучасного читача, зокрема, тим, що, крім найвідоміших, таких, як «Оповідання об відсутньому» і «Федя з подплава», у ньому надрукований і оповідання «Зелена гілочка», присвячений дружині Кассиля, Світлані Леонідівні Собіновій

Тут же - недостатньо відоме оповідання «Тримайся, капітан!», що, на жаль, перевидається не часто. Абсолютна більшість оповідань для дітей, написаних Кассилем у військові роки, засновано на подіях достовірних. Справді батьківською турботою про своїх читачів, прагненням нагадати їм про мирне дитинство й вселити віру в те, що «усе знову стане добре, усе буде, як треба», перейнята повість 1944 року під дуже «кассилевским» назвою: «Дорогі мої хлопчиськи». Її тема - реальні труднощі життя ремісників, школярів маленького волзького містечка у важкі роки війни, їхнє суперництво… з юнгами острова Валаам, що поступово переросло в міцну дружбу

Їхня спільна боротьба з ворогом реальним, а не вигаданим. У цьому одна із причин довгої популярності книги. Якщо герої першої кассилевской повести сприймалися деякими критиками як «забавні ходячі карикатури», то в «Дорогих моїх хлопчиськах» письменник працює не в графічної, а, можна сказати, у мальовничій манері. Художній задум, стиль повести проявляються вже в її зачині. З перших рядків письменник зацікавлює читача взаємозалежними елементами оповідання: задерикуватою полемікою на адресу «нудних людей» і чарівною цікавістю, створюваної введенням улюбленого їм мотиву придуманої країни й казкової лексики. Все це ретельно огортається таємницею: перший розділ загадково названий «Таємниця країни Лазоревих Гір». Таємниці призначено розкритися нескоро. Однак авторські нагадування про неї тримають заінтригованого читача в напруженому очікуванні на всьому протязі повести

Цієї ж мети підпорядкований і прийом перебивання двох сюжетних планів: розповідається про повсякденні події в житті затонских хлопців, про їхні первісні негаразди в спілкуванні з юнгами, але є ще й згадування об який - те Синего-рии. Деякі дивні вчинки хлопців і численні авторські натяки створюють таємничий підтекст. Таємниця хлоп’ячих занять розкривається тільки через 10 глав після початку. У главі «Пионери-синегорци Рибальського Затону» з’ясовується історія зародження гри в синегорцев… Придумав її разом із хлопцями їх улюблений старший друг і вихователь Арсеній Петрович Гай, у якому підкреслене подібність Сгайдаром.

Лев Кассиль присвятив «Дорогих моїх хлопчиськ» його пам’яті. Придумана дитячим письменником гра, увлекшая хлопчиськ, романтична обстановка їхніх зборів, корисні справи, чинені в глибокій таємниці, - все це відверто нагадує події гайдарівської повісті «Тимур і його команда».

Однак гайдарівська таємниця розкривається цілком на реалістичному матеріалі. Та ж таємниця дитячої гри, давно близька Кассилю, ускладнюється таємної літературної казки, лише зовні пов’язаної зі справжніми справами юних затонцев… Звичайно, близький був би тимуровцам девіз синегорцев: «Відвага. Вірність. Праця. Перемога». Через 15 років після виходу «Дорогих моїх хлопчиськ» в одному з листів (16 лютого 1959 р.) Л.А.Кассиль, підкреслюючи, що в казці «є своя філософія, що і відбита в основній тенденції повести в цілому», визнає, що фабульну інтригу казки йому «не вдалося органічно зв’язати з основним оповіданням», зі справами справжніх героїв повести. Думаю, що літературна казка, що створює фантастичний план, кинематографически виразна, але вона перетворилася в добре виконаний, але погано, що прижилося тло, на якому розвертаються реальні події життя справжніх героїв повести

И все-таки юним читачам повезло: Кассиль придумав для них свою третю країну в повісті «Будьте готові. Ваша високість!» У піонерському таборі на березі Чорного моря відпочиває Дэлихьяр Сурамбук - наследний дринц Джунгахори. Автор з лукавою офіційністю дає довідку про цю неіснуючу країну. Називає, як покладається, її площа, чисельність населення, столицю, тип державного устрою - конституційна монархія. Письменник створив малюнки трьох його країн. На джунгахорском гербі девіз стилістично відповідає специфіці цієї явно неєвропейської країни: по^-східному витіювато проголошується, що один слон добра розтопче сотні змій зла. Книга пустотливо адресована дітям «до 16-ти». І багато хто з його читачів не сумніваються в існуванні придуманої имстрани.

У книгу, озаглавлену Кассилем «Три країни, яких немає на карті» увійшли: «Кондуїт і Швамбрания», «Дорогі мої хлопчиськи», і «Будьте готові, Ваша високість!». Вона стала останньої, котру письменник тримав у руках… Вийшла у світло буквально за день до його раптової кончини. В автоэпитафии Лев Кассиль написав:

Він відкривав дітям країни,

Яким на світі немає

Учачи любити ту землю,

Що була йому дорожче всього на світі

Поряд із самими «кассилевскими» повістями, за які письменник одержав найбільше докорів в «помилковому романтизмі», він створив добутки в художньо - документальному жанрі, набагато більш прихильно прийняті критикою. Повість про юного партизана-розвідника Володі Дубиніні «Вулиця молодшого сина», написана по документальних матеріалах, знайденим його старим іншому, журналістом Максом Поляновским, вийшла в 1949 році

Pages: 1 2

Збережи - » Літературна спадщина Лева Кассиля . З'явився готовий твір.

Літературна спадщина Лева Кассиля

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.