Короткий сюжет роману «Шпигун, що прийшов з холоду» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Короткий сюжет роману «Шпигун, що прийшов з холоду»

Дія відбувається в шістдесяті роки, у часи «холодної війни», коли одним з головних засобів боротьби між двома ворожими політичними системами було шпигунство. Глава британської резидентури в Східному Берліні Алек Лимас після загибелі одного зі своїх головних агентів, члена СЕПГ Карла Римека, озивається в Лондон, і йому загрожує відхід на пенсію. Уважається, що в боротьбі з восточногерманской розвідкою, оперативний відділ якої очолює Ганс Дитер Мундт, Лимас програв, втративши всіх своїх кращих агентів

Однак керівництво британської розвідки дає Лимасу останній шанс - взяти участь у ризикованій операції по дискредитації Мундта в очах уряду ГДР як агента Лондона. Лимаса нібито звільняють на пенсію, і якийсь час він животіє, пиячить. Лимас знає, що з ним рано або пізно встановлять контакт люди Мундта, тому що, як колишній розвідник, він має коштовну інформацію, за якої багато заплатить іноземна розвідка, а Лимас бідний. В операцію виявляється утягнена й кохана Лимаса, член англійської компартії Элизабет Голд.

Люди Мундта зв’язуються з Аимасом і пропонують йому перебратися в Голландію, де він зможе розповісти їм усе, що знає, і одержати велику суму грошей. У Голландії він зустрічається з німецьким розвідником Петерсом, що випитує в Лимаса всі деталі агентурної роботи. Ціль Лимаса - дати таку інформацію, що зміг би використати у своїх цілях шеф Мундта Фидлер, що ненавидить свого підлеглого. Для зустрічі з Фидлером Лимаса зрештою перекидають у ГДР. Лимас дає зрозуміти Фидлеру, що в англійської розвідки є в цій країні дуже коштовний агент, з яким Лондон підтримує контакти прямо й імені якого не знає сам Лимас. Їм цілком може виявитися Мундт, що раніше був резидентом восточногерманской розвідки в Лондоні й чудом вислизнув після свого провалу, коли на нього був оголошений розшук по всій Англії. Цей дивний епізод у його біографії привертає увагу Фидлера, що давно вже собирали на Мундта компрометуючі матеріали

Під час бесід з Фидлером виникає питання: у чому обидві ворогуючі системи бачать виправдання своїх дій? Фидлер виправдує будь-які злочини тим, що соціалістична система захищається від контрреволюції, що в боротьбі за мир і прогрес стовідсоткової справедливості бути не може, що розвідка - зброя в руках партії й т.д. Відповіді Лимаса не настільки категоричні, але все-таки ясно, що ціль виправдує засобу, хоча сам Лимас далекий від цинізму на відміну від Фидлера. Він уже утомився від нескінченної боротьби й хоче повернутися додому Ванглию.

Однак Мундт довідається про підступи Фидлера й заарештовує його й Лимаса, останній у момент арешту в сутичці вбиває охоронця, і тепер його повинні судити за законами ГДР. У в’язниці Лимаса допитує Мундт, але в останній момент з’являється Фидлер, що представив свої матеріали в Президію Державної ради й знайшов там підтримку. Мундт арештований, і його буде судити призначений Президією трибунал, Фидлер виступить обвинувачем, а Лимас - свідкою обвинувачення. Захищати Мундта буде відомий адвокат Карден, що збирається представити суду нікому не відомого свідка захисту, Цим свідком виявляється Элизабет Голд, що, нічого не підозрюючи, приїжджає в ГДР за запрошенням німецьких комуністів. З її показань Карден витягає інформацію, що свідчить про те, що за Лимасом коштує британська розвідка - після зникнення Лимаса до Элизабет приїжджали якісь люди, вона одержала невідомо від кого значну суму грошей і т.д. Лимас припустився помилки, зв’язавшись із цією жінкою, - вона занадто багато знала, нічого при цьому не розуміючи в що відбувається. Лимас увів в оману Фидлера, що намагався опорочити Мундта, чесного члена партії, - до такого висновку приходить Карден і весь трибунал, уважаючи, що викрито підступ західних агентур. Це визнає й Лимас, лише в останній момент що догадується, у чому складався щирий задум його шефів на чолі зі знаменитим Смайли. Мундт виправданий, а Фидлера чекає покарання - саме цього й домагалися в Лондоні, тому що Мундт і був тим дуже важливим агентом, на який, сам того ще не знаючи, натякав Фидлеру Лимас. Лимаса ж і його кохану використали у своїх цілях спочатку британська розвідка, а потім Фидлер для зсуву Мундта й, нарешті, судова машина ГДР нібито для викриття підступу ворога, що насправді в особі Мундта виходить сухим з води й допомагає Лимасу й Элизабет бігти з в’язниці. Однак обоє вони вже нікому не потрібні - ворогуючі системи використали їх, і герої гинуть, розстріляні прикордонниками в момент переходу через границю в Західний Берлін. Така доля конкретного «маленького» людини, знищеного жерновами пекельної машини «холодної війни».

А. П. Шишкін

Джерело: Всі шедеври світової літератури в короткому викладі. Сюжети й характери. Закордонна література XX століття. М.: «Олімп»; ТОВ «Видавництво ACT».

Збережи - » Короткий сюжет роману «Шпигун, що прийшов з холоду» . З'явився готовий твір.

Короткий сюжет роману «Шпигун, що прийшов з холоду»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.