Короткий переказ змісту комедії «Філософ» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Короткий переказ змісту комедії «Філософ»

У пролозі автор повідомляє, що побачив у сні й баєчку про перуджинце Андреуччо (персонажа п’ятої новели другого дня в «Декамероне» Боккаччо - його ім’ям Аретино в жарт нагородив свого героя), і історію лжефилософа, що вздумали хвастатися рогами, але покараного за зневагу до жіновий статі, От уже вийшли на сцену дві кумоньки - прийшов час перевірити, чи звернувся сон вявь.

Обидві сюжетні лінії розвиваються в п’єсі паралельно й ніяк не зв’язані один з одним. Перша починається жіночою балаканиною: Бетта розповідає, що здала кімнату скупникові дорогоцінних каменів з Перуджи, кличуть його Бокаччо, і грошей у нього кури не клюють. У відповідь Меа викликує, що це її колишній хазяїн, дуже славна людина, - вона виросла в його будинку!

Друга сюжетна лінія відкривається суперечкою Полидоро з Радиккьо: пан тлумачить про небесний лик своєї бажаної, тоді як лакей звеличує здорових, рум’яних служниць - будь його воля, він би всіх їх зробив у графині. Углядівши філософа, Полидоро поспішає вийти. Платаристотель ділиться із Сальвадальо думками про жіночу природу: ці недоумкуваті створення виливають мерзенність і злість - воістину мудрецеві не варто було б женитися. слуга, Що Хихикає в кулака, заперечує, що його панові соромитися нема чого, оскільки дружина служить йому всього лише грілкою. Теща філософа мона Тато розмовляє з товаркой про бешкетування чоловіків: немає на землі більше паскудного племені - покритися б їм моровой виразкою, згнити від свища, потрапити в руки катові, догодити в пекельне пекло!

Меа простодушно викладає блудниці Туллии все, що знає про свого земляка: про його дружину Санте, синишке Ренцо й батьку, у якого в Римі незаконна дитина від красуні Берти - батько Бокаччо вручив їй половинку монети папського карбування, а другу віддав синові. Туллия, вирішивши поживиться грішми богатого перуджинца, негайно відправляє служницю Лізу до Бетте з наказом заманити Бокаччо вгости.

Дружина філософа Тесса доручає покоївці Непителле запросити на вечір Полидоро, свого коханця. Непителла охоче виконує доручення, тому що з недбайливими чоловіками церемонитися нема чого. Радиккьо, користаючись із нагоди, заграє зі служницею: поки добродії тішаться, вони могли б створити славний салатик, адже її ім’я означає «м’ята», а його - «цикорій».

Ліза розхвалює Бокаччо принадності своєї господарки. Туллия, тільки-но побачивши «братика», заливається горючими слізьми, виявляє живу цікавість до невістки Санте й племінникові Ренцо, а потім обіцяє пред’явити половинку монети - жаль, що добрий палаша вже покинув цей мир!

Платаристотель обговорює із Сальвалальо проблему первосущности, первоинтеллекта й первоидеи, але вчена суперечка переривається з появою розлютованої Тесси.

Розм’яклий Бокаччо залишається ночувати в «сестри». Найняті Туллией стражники намагаються схопити його по неправдивому обвинуваченню в убивстві. Перуджинец в одній сорочці стрибає у вікно й провалюється в нужник. На благання відчинити двері Туллия відмовляють, а сутенер Каччадьяволи грозить відірвати Бокаччо голову. Тільки двоє злодіїв проявляють жаль до нещасного й кличуть із собою на справу - добре б ограбувати одного покойничка, але для початку варто змити дерьмо. Бокаччо опускають на мотузці в колодязь, і в цей момент з’являються захекані стражники. Поява втікача, що випарувався, плутає їх, і вони із криками розбігаються

Платаристотель відривається від міркувань про эрогенности планет. Підслухавши, про що шушукаються служниця із дружиною, він довідався, що Тесса поплуталася з Полидоро. Філософ хоче влаштувати коханцям пастку, щоб напоумити тешу, що завжди й у всьому захищає свою ненаглядну доню, а зятя таврує

Притаившиеся злодії допомагають Бокаччо вибратися з колодязя. Потім дружна компанія відправляється в церкву Святої Анфіси, де спочиває єпископ у дорогоцінному одіянні. Піднявши плиту, злодії вимагають, щоб у могилу ліз новачок, - коли ж той передає їм ризу із ціпком, вибивають підпірку. Бокаччо волає диким голосом, і спільники вже смакують, як бравого перуджинца піднімуть, коли на лементи збіжиться варта, Радиккьо, що підстерігає Непителлу, чує радісне бурмотання Платаристотеля, що таки заманити Полидоро у свій кабінет і квапиться обрадувати цією звісткою мону Палу. Слуга відразу попереджає Тессу. У завбачливий чоловік і жінка є другий ключ: вона наказує Непителле випустити коханця, а замість нього привести осла. Звільнений Полидоро клянеться не пропускати відтепер ні єдиної утрені, а на побачення ходити тільки зі світильником. Тим часом торжествуючий Платаристотель, піднявши з постелі тещу, веде неї до свого будинку. Сальвалальо догідливо підтакує кожному слову хазяїна, іменуючи його світочем премудрості, але мона Тато за словом у кишеню не лізе, величаючи зятя ослом. Тесса безтрепетно виходить на заклик чоловіка, а в провулку як би випадково показується Полидоро, муркочучи пісеньку про любов. Тесса рішуче відмикає двері кабінету: побачивши осла Платаристотель блідне, а мона Тато проклинає злу долю - з яким негідником довелося поріднитися! Тесса ж повідомляє, що ні секунди не затримається в будинку, де їй довелося пережити стільки принижень: із соромливості вона таїла лихо свою від рідні, але тепер може у всьому зізнатися - цей душогуб, що загордився себе філософом, не бажає належним чином виконувати подружні обов’язки! Мати й дочка гордо віддаляються, а Платаристотелю залишається лише проклинати своя невдача. Проводжаючи додому Полидоро, що ледь тримається на ногах, Радиккьо наставительно говорить, що від знатних дамочок лиха не оберешься - любов служниць куди краще й надійніше.

До гробниці єпископа направляється чергова трійця грабіжників - цього разу в рясах. Доля їм благоприятствует: церковні врата відкриті, а біля могили валяється підпірка. Подбадривая один одного, зломщики приступають до справи, але отут з-під плити виростає примара, і вони кидаються врозсип. Бокаччо підносить хвалу небесам і клянеться негайно дати тягу із цього міста. На його щастя, мимо проходять Бетта й Меа; він розповідає їм, як по милості Туллии ледь не вмер трьома смертями - спочатку серед гнойових жуків, потім серед риб, а напоследок серед хробаків. Кумоньки ведуть Бокаччо митися, і на цьому історія нещасливого перуджинца завершується

Платаристотель приходить до здорового висновку, що смиренномудрие гідно мислителя: зрештою, бажання породжується природою жінок, а не хтивістю їхніх думок - нехай же Сальвалальо вмовить Тессу повернутися додому. Мати з дочкою зм’якшуються, почувши, що Платаристотель кається й визнає свою провину. філософ порівнює Тессу із Платоновим «Бенкетом» і Аристотелевой «Політикою», а потім повідомляє, що сьогодні вночі приступиться до зачаття спадкоємця. Мона Тато плаче від розчулення, Тесса ридає від радості, члени сім’ї одержують запрошення на нове весілля. Природа тріумфує у всьому: залишившись наодинці зі служницею мони Тата, Сальвалальо йде на штурм дівочої чесноти

Е. Д. Мурашкинцева

Збережи - » Короткий переказ змісту комедії «Філософ» . З'явився готовий твір.

Короткий переказ змісту комедії «Філософ»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.