Князь і новгородци | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Князь і новгородци

Новгородци, їхній посадник Дмитр Мирошкинич і князь Костянтин Ростовський (історична довідка)

Після 1136 р., коли в Новгороді встановився вічовий республіканський лад, князя в Новгород запрошували. Він не мав права брати участь у новгородському вічі на Софійській площі, міг жити не в Новгороді, а на Ярославлем дворище, ні князь, ні його люди не могли купувати в Новгородській землі вотчини. Князь відігравав роль головнокомандуючого, приходив у Новгород зі своєю дружиною, за що одержував більшу плату. Новгород був багатою державою й вигідним союзником, тому багато росіян князі прагнули сісти в Новгороді або посадити там свого сина.

В 1210 р. у Новгороді князем сидів Костянтин старший син могутнього великого володимиро-суздальського князя Всеволода Велике Гніздо. Сам Костянтин у рідній землі володів Ростовською долею.

Головною особою новгородської республіки був посадник. Цей пост займав Дмитр Мирошкинич. Це був багатий боярин, власник багатьох вотчин. Займався Дмитр ще торгівлею й лихварством. Останнім він збудив до себе ненависть багатьох новгородцев. Вони хотіли б ськинути влада Дмитра, але побоювалися війни з Володимиро-Суздальським князівством, тому що Дмитр увійшов у повну довіру до молодого князя Костянтинові.

У той час Всеволод Велике Гніздо вів війну з Рязанню й велів Костянтинові теж іти в похід. Костянтин переконав новгородцев іти з ним, обіцяючи більший видобуток у рязанській землі й «волю всю…любити, хто добрий до новгородцам, а злих стратити». За допомогою Новгорода Володимиро-Суздальське князівство виграло війну з Рязанню. Новгородцев щедро нагородили.

Вони ж, повернувшись додому, ськористалися правом «стратити злих». Ськликали віче, обрали нового посадника, а старого - Дмитра обвинуватили в багатьох гріхах: збільшив він податки на чорних людей і з купців брав мита, які вони раніше не платили. Присудили Дмитра і його родичей до позбавлення майна. Пішли новгородци на двір Мирошкинечей, захопили все добро й розділили між городянами. Лихварські «дошки» (запису про борги) взагалі знищили. Родичей і друзів Дмитра вигнали з Новгорода.

Дмитр у той час умирав у Володимирі від ран, отриманих у рязанському поході. Всеволод і Костянтин нічим не могли допомогти колишньому новгородському посадникові. У Новгород князем поїхав Святослав, один з молодших дітей Всеволода Велике Гніздо. Але новгородци «не захотіли» Святослава й покликали відомого доблестю Мстислава Відважного зі смоленських князів.

Новгородци й Мстислав Відважної (Літописні сюжети)

У літо 1210 узимку прийшов князь Мстислав Мстиславич у Торжок, а в Новгород послав зі словами: «Кланяйтеся святій Софії й труні батька мого й всім новгородцам. Прийшов я до вас, слишав про насильства від князів, і жаль мені стало совей отчини».

Почувши це, новгородци послали за ним з великою честю: «Приходь, княже, на стіл».

Прийшов Мстислав у Новгород, і посадили його на столі батька, і раді були новгородци.

У літо 1211 послав князь Мстислав посадника Дмитра Якуница на Луки з новгородцами міста ставити, а сам пішов на Торжок охороняти волості, з Торжка в Торопец, з Торопца пішов на Луки й з’єднався з новгородцами.

У літо 1214 пішов князь Мстислав з новгородцами на чудь і пройшов Чудськую землю до моря. Села їх попалив і зміцнення їх взяв. І чудь поклонилася йому. І взяв князь Мстислав з них данина й дав новгородцам дві частини данини, а третю частину своїй дружині.

Того ж літа надіслали онуки Ростислава в Новгород до Мстислава Мстиславичу: «Не дає нам Всеволод Святославич частини в Російській землі. Приходь, пошукаємо отчини».

Мстислав же ськликав віче на Ярославлем дворі й став кликати новгородцев до Києва на Всеволода Святославича. Відповідали йому новгородци: «Куди, княже, ти очами глянеш, туди ми кинемося головами своїми».

Князь Мстислав пішов з новгородцами до Києва. І ськазав Твердислав-Посадник: «Брати, як страждали діди й батьки наші за Російську землю, так і ми підемо за своїм князем».

І почали воювати по Дніпрові, і взяли на щит багато міст чернігівських. І прийшли під Вишгород і стали битися, і здолав Мстислав із братами й з новгородцами, а вишгородци поклонилися й відчинили ворота. Всеволод же Святославич із Києва біг за Дніпро. І ввійшов Мстислав із братами й з новгородцами в Київ, і поклонилися йому кияни, і посадив він у Києві на стіл Мстислава Ростиславовича, онука Ростислава. І прийшли в Новгород всі здорові.

У літо 1215 Мстислав створив віче на Ярославлем дворі й ськазав новгородцам: «Є в мене справи в Русі, а ви вільні в князях».

І пішов Мстислав по своїй волі в Київ.

Того ж літа новгородци, довго думав, послали посадником Юрія Иванковича й тисяцкого Якуна Намнежича й десять чоловіків найстарших купців по Ярослава по Всеволодовича, по Юр’єва онука.

І ввійшов князь Ярослав у Новгород.

У те ж літо князь Ярослав схопив трохи бояр новгородських і, окувавши, відправив їх у Твер. І по гріхах нашим оббрехали тисяцкого Якуна Намнежича. І пішли новгородци на двір Якуна й розграбували його й дружину його схопили, а князь повелів схопити сина його Христофора. Тоді ж жителі Прусськой вулиці зібралися й убили Овстрата й сина його й кинули тіла їх у рів. Князь же Ярослава розсердився за це на новгородцев і пішов на Торжок.

У ту осінь багато зла трапилося: побив мороз урожай по волості, а на Торжке все було ціле. Князь же Ярослава не велів пуськати з Торжка ні воза хліба в Новгород. А в Новгороді зло було велике: кадь жита купували по 10 гривень, а вівса по 3 гривні, а віз ріпи по 2 гривні. Люди їли соснову кору й липовий аркуш і мохи. ПРО, горі тоді було, брати. І зробили нову ськудельницу (братню, загальну могилу). І наметали повну. На торгу лежали трупи, по вулицях - трупи, по полю - трупи.

Новгородци же послали оставшихся в живі до князя Ярославові з мовою: «Іди у свою отчину до Святої Софії, а нейдешь, так ськажи прямо».

Ярослав же послів не відпустив, а гостей новгородських схопив. І були в Новгороді сум і крик.

Тоді Мстислав Мстиславич Відважний, довідавшись те зло, в’їхав у Новгород місяця лютого в 11 день і схопив намісника Ярославля, а дружину його иськовал. І в’їхав на Ярославль двір і цілував чесної хрест, а новгородци йому цілували, що підуть із ним на життя й на смерть.

Мстислав ськазав: «Або захищу чоловіків новгородських і волості, або голову ськладу за Новгород».

Ярославові прийшла звістка в Торжок, що Мстислав у Новгороді, і зробив він засіки на шляхах від Новгорода й по ріці Тверце, а в Новгород послав 100 чоловіків, щоб спровадити Мстислава з Новгорода. Але не пішли на те новгородци, і всі були одностайні за Мстислава.

І послав князь Мстислав з новгородцами до Ярослава на Торжок попа Юрія від святого Іоанна на Торговище й своїх чоловіків зі словами: «Син, кланяюся тобі. Чоловіків моїх і гостей відпусти, а сам іди з Торжка й візьми із мною любов».

Князеві ж Ярославові те не сподобалося, і він відпустив попа без миру, а новгородцев окував і заточив у своїх містах, а товари їх роздал і коней. А було всіх новгородцев більше 2 тисяч.

І прийшла про тім звістка в Новгород. Новгородцев було мало: кращих людей схопив Ярослав, а менші - одні розійшлися, інші з голоду померли.

Князь же Мстислав створив віче на Ярославлем дворі. «Підемо, - ськазав він, - звільнимо своїх чоловіків, вашу братью й свої волості. Так не буде Новий Торг (Торжок) Новгородом, ні Новгород Торжком, але де свята Софія, там і Новгород. І в силі Бог, і в мале Бог і правда».

(З Новгородського Першого літопису)

Кінець історії про новгородцах і Мстислава Відважному (історична довідка)

Ськінчилася ця історія великою війною. Щоб допомогти новгородцам, Мстислав Відважної покликав на підмогу смоленських князів - своїх родичів, так уклав союз із Костянтином Ростовським, старшим братом Ярослава. Після смерті Всеволода (1212) його діти влаштували усобицу. В 1212-1216 гг. молодші Всеволодовичи, включаючи Ярослава, воювали зі старшим своїм братом Костянтином, не бажаючи бачити його великим князем Володимиро-Суздальським.

Завдяки вмілому командуванню Мстислава Відважного й хоробрості новгородських піхотинців коаліція Мстислава виграла вирішальну битву в супротивників в 1216 р. на Липицком поле. Новгородцам повернули назад їхніх людей і майно, так само новгородци щедро були нагороджені й Мстиславом, і Костянтином. Після чого Мстислав Відважної примирив Новгород з Ярославом. Ярослав став новгородським князем, а Мстислав умчався на південь Русі боротися з половцями.

Князь і новгородци

Pages: 1 2

Збережи - » Князь і новгородци . З'явився готовий твір.

Князь і новгородци





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.