Головні діючі особи в романі «Майстер і Маргарита» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Головні діючі особи в романі «Майстер і Маргарита»

Маргарита (Маргарита Миколаївна) - головна героїня роману. Безсумнівна прототипическая зв’язок з Е. С. Булгаковой - третьою дружиною письменника. Асоціації з гетевской Гретхен мають, скоріше, поверхневий характер: істотним виявляється лише момент бездітності М. і виявлене нею милосердя стосовно дітовбивця Фриде. Героїні 30 років. Вийшовши заміж в 19 років, вона є дружиною «дуже великого фахівця»; однак, не люблячи чоловіка, М. тужить і подумує про самогубство. Вийшовши на вулицю з букетом мімоз у якості «розпізнавального знака», вона зустрічається з Майстром, стає його «таємною дружиною». Саме вона надихає його в роботі над романом, називаючи «майстром», а коли роман кінчений - штовхає на боротьбу за те, щоб книга була надрукована. М. вирішує розстатися із чоловіком, однак арешт Майстра порушує її плани. Після того як М. через кілька місяців бачить Майстра в сні, вона, передчуваючи якісь зміни, іде в Александровский сад, де зустрічає Азазелло, посланого «з дорученням».

М. приймає запрошення в гості «до одного дуже знатного іноземця» (Воланду), у призначену годину натирається кремом Азазелло, після чого молодіє, знаходить здатність літати й бути невидимої - стає «відьмою». Летячи над Москвою, М. виявляється перед будинком, де живуть критики, що труїли Майстри, і влаштовує в їхніх квартирах погром; її зупиняє лише побоювання налякати дитини, що прокинулася. Полетівши з Москви, М. бере участь у шабаші на березі ріки, після чого вертається в Москву на летучому автомобілі. Потрапивши в супроводі Азазелло у квартиру № 50, М. зустрічається з Коровьевым, що, зокрема, повідомляє, що вона є правнучкою однієї із французьких королев XVI в.; ім’я героїні, таким чином, асоціюється з Маргаритою Валуа, дружиною Генріха IV (порівн. роман А. Дюма «Корольова Марго»). Зустрівшись із Воландом, М. розтирає маззю його хворе коліно, а також розглядає глобус Воланда, бачить на ньому мертвої дитини.

На балі М. відіграє роль королеви, зустрічаючи гостей; особливе враження на неї робить дітовбивець Фрида, що вона обіцяє допомогти. Після вбивства Майгеля М. «причащається» із чаші з його кров’ю/вином, запропонованої Воландом. Після балу М., замість того щоб попросити за себе, просить спочатку за Фриду й одержує право простити її. Після цього, на прохання М., їй повернутий Майстер, від якого вона не хоче відректися ні при яких про-

стоятельствах. При цьому героїня, що напередодні була готова сама вбити Майстра, що погубив, критика Латунского, тепер просить не вбивати його. На прощання Воланд дарує М. золоту підкову з алмазами, і разом з Майстром вона вертається в арбатский підвал, де вночі читає «воскреслу» рукопис роману. У розмові з Майстром М. навідріз відмовляється покинути його й повернутися до чоловіка. Після появи Азазелло М., отруєна вином, разом з Майстром переходить в інобуття й приєднується до Воланду зі свитою; по шляху вони відвідують у лікарні Івана Бездомного, і на прощання М. цілує його.

Саме М. відзначає зміни, що відбуваються з її супутниками під час останнього польоту. Побачивши сидячого в горах Пілата, М. просить «відпустити» його. Воланд дарует Майстрові й М. «вічний будинок». Надалі М. з Майстром щорічно є Іванові в сні; вона «цілує його в чоло й іде разом зі своїм супутником до місяця».

Майстер - безіменний головний герой роману. У клініці Стравінського після зникнення М. залишається лише його «мертва кличка: «Номер сто вісімнадцятий з першого корпуса». Прізвисько «майстер» дано героєві Маргаритою й аналогічно традиційним іменуванням «мэтр», «маэстро»; воно співвідносить персонажа як із середньовічною літературною традицією, так і з масонським ритуалом. Асоціації з гетевским Фаустом (за аналогією з Воландом-«Мефистофелем» і Маргаритою-«Гретхен») несуттєві. У той же час має значення своєрідне «двойничество» М. і Воланда (симетрія букв «W» і «М», автентичність оповідання Воланда й роману М. і т.п.). Героєві додана портретна подібність із Гоголем, їх ріднить також мотив з-

паленого рукопису. При цьому М. - явно автобіографічний герой; йому 38 років - стільки ж, скільки було самому Булгакову в рік початку роботи над романом і знайомства з Е. С. Шиловской (потім Булгаковой). Видимо, не випадково та обставу, що герой з’являється вперше саме в 13-й главі.

У клініці Стравінського, пробравшись у палату до Івана Бездомному, він розповідає, що ніколи, будучи істориком по утворенню, працював в одному з московських музеїв, був одружений. Вигравши в лотерею сто тисяч рублів, він кидає службу в музеї, наймає двухкомнатную квартиру в арбатском подвальчике й приймається писати роман про Понтія Пілаті. У цей період М. зустрічає Маргариту. Однак спроби опублікувати роман викликають кампанію цькування з боку літературних критиків, що приводить М. до важкого нервового розладу. «Друг» М. Алоизий Могарыч, бажаючи зайняти його кімнати, пише на нього донос, і М. заарештовують. Вийшовши з в’язниці через кілька тижнів, він усвідомлює себе повним ізгоєм і сам приходить у клініку Стравінського, причому вважає себе невиліковним.

Герой заляканий, змучений і морально зломлений, готовий відмовитися від всього минулого життя, у тому числі й від Маргарити. Будучи на її прохання «витягнутий» Воландом із клініки, М. говорить, що йому «нудно» і він хоче «у підвал», виражає надію, що Маргарита «опам’ятається» і піде від нього, тому що він не бажає губити її життя разом зі своєї власної. Герої повернуті в арбатский підвал. Після того як Азазелло отруює їх, М. і Маргарита приєднуються до свити Воланда. Прощаючись із Іваном Бездомним, М. називає його «учнем» і просить написати за нього продовження роману. Відвідавши місце в горах, де нудиться Пілат, М. відпускає свого героя на волю. Під час останнього польоту М. здобуває вигляд людини XVIII в. (порівн. звертання Воланда: «тричі романтичний майстер»). За словами Левия Матвія, М. «не заслужив світла, він заслужив спокій»; тому «вічний притулок», «вічний будинок», дарований героєві, виглядає як амбівалентна «нагорода/покарання»: М. знаходить спокій, забуває об всім і сам відданий забуттю. Він залишається лише в пам’яті Івана, якому щорічно є в сні в ніч весняної повні.

Понтій Пілат - прокуратор Іудеї (історичний Пілат перебував у цій посаді в 26-36 гг.); «син короля-звіздаря й дочки мірошника красуні Пилки» - ім’я героя складене з імен батьків (Пила й Ат); у той же час прізвисько «вершник Золотий Спис» актуалізує зв’язок ім’я з лат. pilum - спис. Характерна деталь вигляду П. - «білий плащ із кривавою підбивкою», що символізує нерозривний зв’язок святості й крові. П. -головний герой оповідання Воланда й роману Майстра; з ним зв’язана одна з найважливіших у Булгакова морально-психологічних проблем - вина за злочинну слабість, приведшую до загибелі невинної людини. На початку роману символом мізантропії й песимізму П. (він прив’язаний лише до свого пса Банга) з’являється «гемикрания» - жорстока мігрень. Допитуючи Иешуа, П. переконується не тільки в його невинності, але й у тім, що той єдиний, хто в стані вилікувати його головний біль. Тим більше тяжка для нього неминуча загибель Иешуа: незважаючи на своє високе положення намісника в колонії, П. погоджується на страту під тиском первосвященика Каифы й сам повідомляє вирок на площі.

За наказом П. страждання Иешуа й двох розп’ятих разом з ним розбійників скорочені: їх убивають. По його ж наказі співробітники таємної служби прокуратора вбивають Іуду, що спровокував Иешуа й выдали його іудейській варті. П. же придумує версію про самогубство Іуди. Після страти й поховання Иешуа П. зустрічається з Левием Матвієм, повідомляє його правду про вбивство Іуди й читає записані Левием слова Иешуа про те, що одним з головних пороків людини є боягузтво; ці слова П. відносить насамперед до себе самому. Випробовуючи борошна каяття, воно найбільше на світі хотів би «скасувати» страта. Просидівши «дванадцять тисяч місяців» у горах, П. на прохання Майстра й Маргарити звільнений і одержує можливість знову зустрітися із бродячим філософом. У своєму щорічному сні в ніч весняної повні Іван бачить їх, що йдуть по блакитній дорозі до місяця. Як роман Майстра, так і весь роман у цілому завершуються словами: «п’ятий прокуратор Іудеї вершник Понтію Пілат».

Римський Григорій Данилович - фінансовий директор Вар’єте. Разом з Варенухой Р. чекає приходу Лиходеева, потім одержує від нього телеграми з Ялти, після чого направляє Варенуху в ГПУ, причому той безвісти зникає. Р. зустрічає прибулого на подання «чорного мага» - Воланда, а після скандального завершення сеансу чорної магії усамітнюється в кабінеті. Через якийсь час туди є Варенуха, потім намагається ввірватися через вікно Гелла. Лемент півня рятує Р., але під впливом пережитого він перетворюється в «сивий старого»; кур’єрським поїздом їде в Ленінград, де ховається в платтяній шафі готельного номера. Тут його в несамовитому стані виявляє міліція. Згодом він звільняється з Вар’єте й надходить «у театр дитячих ляльок у Замоскворечье».

Збережи - » Головні діючі особи в романі «Майстер і Маргарита» . З'явився готовий твір.

Головні діючі особи в романі «Майстер і Маргарита»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.