«Фауст» - легенда чи життя? | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Фауст» - легенда чи життя?

Фауст” Гете - одне з видатних художніх творів, які, доставляючи високу естетичну насолоду, одночасно відкривають багато важливого про життя. Такі твори перевершують за своїм значенням книги, які читають з цікавості, для відпочинку та розваги. У творах такого роду вражає особлива глибина осягнення життя і незрівнянна краса, з якою світ втілений в живі образи. Кожна їх сторінка таїть для нас незвичайні краси, осяяння про сенс деяких життєвих явищ, і ми з читачів перетворюємося на співучасників великого процесу духовного розвитку людства.

Твори, що відрізняються такою силою узагальнення, стають вищим втіленням духу народу і часу. Більш того, міць художньої думки долає географічні та державні рубежі, і інші народи також знаходять у творенні поета думки і почуття, близькі їм. Книга знаходить всесвітнє значення.

Твір, який виник у певних умовах і в певний час, що несе на собі незабутню печать своєї епохи, зберігає інтерес і для наступних поколінь, тому що людські проблеми: любов і ненависть, страх і надія, відчай і радість, успіх і поразка , ріст і занепад - все це і багато чого іншого не прив’язане до одного часу. У чужому горі і в чужій радості люди інших поколінь дізнаються своє. Книга набуває загальнолюдську цінність.

Творець “Фауста” Йоганн Вольфганг Гете (1749 - 1832) прожив на світі вісімдесят два роки, наповнених безустанної і різноманітною діяльністю. Поет, драматург, романіст, Гете був також непоганим художником і дуже серйозним ученим-натуралістом. Широта розумового кругозору Гете була незвичайною. Не було такого життєвого явища, яке не привернуло б його уваги.

Гете працював над “Фаустом” майже все своє творче життя. Перший задум виник у нього, коли йому було трохи більше двадцяти років. Закінчив він твір за кілька місяців до кончини. Таким чином, від початку роботи до її закінчення пройшло близько шістдесяти років.

Більше тридцяти років зайняла робота над першою частиною “Фауста”, яка була вперше опублікована цілком у 1808 році. До створення другої частини Гете довго не приступав, зайнявшись їй впритул у самі останні роки життя. У пресі вона з’явилася вже після його смерті, в 1833 році.

“Фауст” - поетичний твір особливого, через-вичайно рідкісного стильового ладу. У “Фаусті” є сцени реально-побутові, як, наприклад, гулянка студентів у погребі Ауербаха, ліричні, як побачення героя з Маргаритою, трагічні, як фінал першої частини - Гретхен в темниці.

У “Фаусті” широко використані легендарно-казкові мотиви, міфи і перекази, а поруч з ними, химерно сплітаючись з фантастикою, ми бачимо реальні людські образи і цілком життєві ситуації. Гете перш за все - поет. У німецькій поезії немає твору, рівного “Фауста” за всеосяжного характеру його поетичного ладу. Інтимна лірика, громадянський пафос, філософські роздуми, гостра сатира, опис природи, народний гумор - все це наповнює поетичні рядки універсального творіння Гете.

Основу сюжету становить легенда про середньовічний мага і чорнокнижника Івана Фауста. Він був реально існувала особистістю, проте вже за його життя про нього стали складати легенди. У 1587 році в Німеччині вийшла книга “Історія доктора Фауста, відомого чарівника і чорнокнижника, автор якої невідомий. Він написав свій твір на осуд Фауста як безбожника. Однак при всій ворожості автора в його творі проглядає істинний образ чудової людини, яка порвала із середньовічною схоластичної наукою і богослов’ям з метою осягнути закони природи і підпорядкувати її людині. Церковники звинуватили його в тому, що він продав душу дияволові.

Порив Фауста до знання відображає розумовий рух цілої епохи духовного розвитку європейського суспільства, що отримала назву епохи Просвітництва або століття Розуму. У вісімнадцятому столітті в боротьбі проти церковних забобонів і мракобісся розвивалося широкий рух за вивчення природи, розуміння її законів і використання наукових відкриттів на благо людства. Саме на грунті цього визвольного руху і могло виникнути твір, подібне “Фауста” Гете. Ці ідеї мали загальноєвропейський характер, але були особливо характерні для Німеччини. У той час як Англія пережила свою буржуазну революцію ще в сімнадцятому столітті, а Франція пройшла через революційну бурю в кінці вісімнадцятого століття, а в Німеччині історичні умови склалися так, що через роздробленості країни передові суспільні сили не могли об’єднатися для боротьби проти віджилих соціальних установлень. Прагнення кращих людей до нового життя виявлялося тому не в реальній політичній боротьбі, навіть не в практичній діяльності, а в діяльності розумової.

У “Фаусті” Гете висловив в образній поетичній формі своє розуміння життя. Фауст - безсумнівно жива людина з пристрастями і почуттями, властивими іншим людям. Але будучи яскравою і видатною індивідуальністю, Фауст аж ніяк не є втіленням досконалості. Шлях Фауста складний. Спочатку він кидає гордий виклик космічним силам, викликаючи духу землі і сподіваючись помірятися з ним силою. Життя Фауста, яку розгортає перед читачем Гете, - це шлях безперервних пошуків.

Батько Фауста був лікарем, він прищепив йому любов до науки і виховав у ньому прагнення служити людям. Але лікування батька виявилася безсилою проти хвороб, які вражали людей. Під час епідемії чуми юний Фауст, побачивши, що батьківські кошти не можуть зупинити потік смертей, звернувся з гарячою благанням к.небесам. Але допомога не прийшла і звідти. Тоді Фауст раз і назавжди вирішив, що марно звертатися за допомогою до Бога. Після цього Фауст присвятив себе науці.

Цю передісторію Фауста ми дізнаємося по ходу дії. З героєм ми зустрінемося вже тоді, коли він виконав великий життєвий шлях і прийшов до висновку про марних своїх намаганнях. Розпач Фауста настільки глибоко, що він хоче покінчити життя самогубством. Але в цей момент він чує благання людей і вирішує залишитися жити. У критичний момент на шляху Фауста зустрічається Мефістофель. Тут треба повернутися до однієї зі сцен, що випереджають початок дії, - до Прологу на небі. У ньому Господь, оточений ангелами, зустрічається з Мефістофелем. Мешканець пекла Мефістофель втілює зло. Вся сцена символізує боротьбу добра і зла, що відбувається у світі.

Мефістофель повністю заперечує за людиною будь-які гідності. Господь визнає, що людина далека від досконалості, але все-таки в кінцевому рахунку здатний вибратися “з мороку”. В якості такої людини Господь називає Фауста. Мефістофель просить дозволу довести, що і Фауста легко збити з шляху істинного. Суперечка між Мефістофелем і Богом є суперечкою про природу і цінності людини.

Поява Мефістофеля перед Фаустом не випадково. Мефістофель зовсім не схожий на чорта з наївних народних переказів. Образ, створений Гете, сповнений глибокого філософського змісту. Гете однак не зображує Мефістофеля виключно втіленням зла. Він справді “диявольськи” розумний. Мефістофель не дає Фаустові заспокоїтися. Штовхаючи Фауста на погане, він, сам того не чекаючи, пробуджує найкращі сторони натури героя.

Фауст, вимагаючи від Мефістофеля виконання всіх його Бажань, ставить умову:
Тільки-но я мить окремий звеличу,
закричали: “Мить, почекай!” -
Все скінчено, і я твоя видобуток,
І мені спасіння немає з пастки.

Перше, що він йому пропонує, - відвідати кабачок, де бенкетують студенти. Він сподівається, що Фауст, просто кажучи, вдасться до пияцтва і забуде про своїх пошуках. Але Фаустові компанія гультяїв противна, і Мефістофель терпить своєї першої поразки. Тоді він готує йому друге випробування. За допомогою чаклунських чар повертає йому молодість.

Мефістофель розраховує, що молодий Фауст прийде до почуттів. Дійсно, перша красива дівчина, побачена Фаустом, збуджує його бажання, і він вимагає від чорта, щоб той йому відразу надав красуню. Мефістофель допомагає йому познайомитися з Маргаритою, сподіваючись, що Фауст в її обіймах знайде те прекрасна мить, що він захоче продовжити до нескінченності. Але і тут рис виявляється побитий. Якщо спочатку ставлення Фауста до Маргариті було лише грубо чуттєвим, то вже дуже скоро воно змінюється все більш істинною любов’ю.

Гретхен - прекрасне, чисте юне істота. До зустрічі з Фаустом її життя текло мирно і рівно. Любов до Фауста перевернула все її життя. Нею опанувало почуття, настільки ж могутнє, як і те, що охопило Фауста. Їх любов взаємна, але, як люди, вони абсолютно різні, і в цьому частково причина трагічного результату їхньої любові.

Проста дівчина з народу, Гретхен володіє всіма якостями люблячої жіночої душі. На відміну від Фауста, Гретхен сприймає життя як вона є. Вихована в суворих релігійних правилах, вона вважає природні схильності своєї натури гріховними. Пізніше вона глибоко переживає своє “падіння”. Зображуючи героїню так, Гете наділив її рисами, типовими для жінки в його час. Щоб зрозуміти долю Гретхен, треба досить чітко уявити собі епоху, коли подібні трагедії справді мали місце.

Гретхен виявляється грішницею як у власних очах, так і в очах навколишнього середовища, з її міщанськими і святенницькими забобонами. Гретхен виявляється жертвою, приреченої на загибель.

Pages: 1 2

Збережи - » «Фауст» - легенда чи життя? . З'явився готовий твір.

«Фауст» - легенда чи життя?

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.