Епізодичні персонажі в комедії «Горі від розуму» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Епізодичні персонажі в комедії «Горі від розуму»

Фамусов дає характеристику й інших жінок, епізодичним персонажам: «Судді всьому, скрізь, над ними немає суддів», - вони можуть командувати армією, засідати в Сенаті - вони можуть усе. Фамусовское суспільство, незважаючи на існування імператора, живе в державі з жіночим правлінням

Автор знайомить читачів з не менш важливими й значними дамами, що займають високе положення в суспільстві - княгинею Марьей Алексевной і Тетяною Юріївною. Тому Молчалин і радить Чацкому з’їздити до Тетяни Юріївні, адже «чиновние й посадові всі їй друзі й всі рідні». Та й самого Фамусова дуже хвилює, «що стане говорити княгиня Марья Алексевна». Для нього, державного чиновника, суд княгині страшней, адже її слово є досить значимим у суспільстві. Також багато хто бояться й суду Хлестовой, тому що її думка також суспільне. До того ж вона, як і багато інших представниць фамусовского суспільства, дуже любить посплетничать. Графиня-Внучка - озлоблена плетуха, тому що «ціле століття в дівках». Вона незадоволена тим, що багато хто їдуть за кордон і там женяться

Наталя Дмитрівна здоровається із князівнами тоненьким голоском, вони цілуються й оглядають один одного від голови до ніг, намагаючись вишукати недоліки, що буде приводом для пліток. Плітки панують у суспільстві московських бар. Саме плітка про божевілля Чацкого, пущена його улюбленою Софією, робить героя соціальним безумцем, прирікає розумної людини на вигнання

Серед внесценических персонажів можна виділити не тільки представників «століття минулого», але й однодумців Чацкого. Це двоюрідний брат Скалозуба, що засуджується суспільством за те, що «чин випливав йому: він службу раптом залишив, у селі книги стало читати». Він упустив можливість одержати чин, а це неприпустимо з погляду фамусовского суспільства, до того ж для них «ученье- от чуму». Або князь Федір, племінник княгині Тугоуховской, - «він хімік, він ботанік», «бігає від жінок», а також професори Педагогічного інституту, «упражняющиеся в розколах і безверьи».

Варто сказати й про Лізу, служницю в будинку Фамусова.

Вона має практичний розум, життєвою мудрістю. Вона дає влучні характеристики героям: «Як всі московські, ваш панотець такий», - говорить вона Софії про Фамусове, що «чернечий відомий неведеньем» і не ладь приударить за Лізою, а тієї по серцю Петруша. Про Скалозуба Ліза невисокої думки: «Красномовний, а боляче не хитрий». До Чацкому ж вона більше прихильна: «Хто так чутливий, і весел, і гострий». Ліза є другим резонером у комедії, виражаючи думку самого автора. Характеристики героїв, дані Лізою, є додатковими штрихами до портретів, створеним Грибоєдовим. Цікаво й те, що автор багатьом героям дає асоціативні прізвища: Репетилов, Тугоуховский, Скалозуб, Хлестова, Молчалин.

Таким чином, епізодичні й внесценические персонажі допомагають розкрити характери головних героїв, розширюють просторові й тимчасові рамки п’єси, а також допомагають створити картину побуту й вдач життя московського дворянства 20-х років XIX століття, сприяють більше глибокому розкриттю конфлікту п’єси - зіткненню «століття нинішнього» з «століттям минулої».

Завдяки образам іноземців-учителів і «французика з Бордоіль» можна зробити висновки про відношення фамусовского суспільства до освіти й виховання, про якість цього виховання, про наслідування всьому іноземному. « Бабуся-Золото» мадам Розье, незважаючи на «рідкі правила», «за зайвих у рік п’ятсот рублів зманити себе іншими допустила». А танцмейстер, «підбитий вітерцем», і ментор Чацкого й Софії з «всіма ознаками ученья» (халат, ковпак і вказівний перст) роблять скоріше комічне враження. Яке утворення могли дати такі люди? Чому вони могли навчити? Вони лише вселяли пристрасть до французьких бульварних романів, далеким від життя, танцям і всіляким порядкам. А в підсумку - картина «порожнього, рабського, сліпого подражанья» зовнішнім атрибутам культури Заходу, про яке говорить Чацкий і яке бачите Москві «французик з Бордоіль»:

  • Ах! Франція! Немає у світі краще краю! -
  • Вирішили дві князівни, сестриці, повторюючи
  • Урок, що їм з дитинства натвержен.

Не дивно, що людина з міста Бордоіль почуває себе в Москві «маленьким царьком».

А от персонажі викривальних монологів Чацкого: «Нестір негідників знатних» і поміщик-театрал. Вони дають нам подання про кріпосницькі порядки, що панують у середовищі кріпосників, про їхню сваволю стосовно селян і слуг. «Нестір негідників знатних» виміняв відданих слуг на «борзі три собак», а аматор балету розпродав своїх «Зефір» і «Амурів» поодинці для сплати боргу

Що стосується персонажів-блазнів, то з їхньою допомогою автор демонструє найбільш комічні риси фамусовского суспільства. Це тіточка Софії, що «забула волосся чорнити й через три дні посивіла», втратившись молодого коханця-француза, і «троє з бульварних осіб, які з піввіку молодяться», і театрал, що тримав за ширмами людини, що «клацав солов’єм», і «книгам ворог», що вимагав «присяг, щоб грамоті ніхто не знав і не вчився», і княгиня Власова, що впала з коня й тепер шукає чоловіка «для підтримки» - всі вони персоніфікують повну безглуздість, ледарство времяпрепровождения тих, хто відстоює віджилі традиції «векаминувшего».

Є серед внесценических персонажів і ті, кому якоюсь мірою далекі звичаї фамусовской Москви. Приміром, барон фон Клоц, боявшийся «докору за слабість нібито до рідні», або утворений князь Федір, хімік і ботанік, що «від жінок бігає» і «чинів не хоче знати».

Збережи - » Епізодичні персонажі в комедії «Горі від розуму» . З'явився готовий твір.

Епізодичні персонажі в комедії «Горі від розуму»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.