До теми «Байки у світовій літературі» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

До теми «Байки у світовій літературі»

   Що називається байкою, і які її головні ознаки ? Байка - це невелике, здебільшого віршоване оповідання повчального її героями якого виступають звірі, люди, рослини чи предмети. Провідна думка називається мораллю. Вона може знаходитись як на початку, так і в кінці речення. Обов’язковим для байки є використання алегорії, сатири, іронії. Алегорія з грецької означає «інакомовлення» - це такий художній прийом полягає в зображенні одних явищ чи образів через інші. Сатира - різке виявлення людського життя, поєднане з гострим висміюванням, іронія - прихована смішка. Байці притаманні стислість і повчальність. У ній здебільшого відомі тафори. Мова байки проста, близька до розмовної. Метою байки є висміювання людських вад, недоліків суспільства з тим, шоб виправити чи викорінити їх.

   Кого вважають засновником байки ? Засновником байки вважають легендарного давньогрецького байкаря Езопа у VI ст. до н. е. на острові Самосі. Все життя Езоп провів у рабстві. Його байки спочатку поширювалися усно, а згодом їх почали збирати в рукописці, йому приписують збірку байок, яка налічує понад 400 творів, найвідоміших байкарів світу. Які їхні твори ви знаєте? Переспівувачами Езопових байок були Федр, Бабрій, Крилов. Серед їхніх творів багато байок з однаковими назвами «Лисиця і виноград», «Жаба і Віл», «Лисиця і Ворон» та інші. Сюжет, ідея байки залишаються езопівськими, автори вдосконалювали своє власне бачення. Чому автори не змінювали саму назву байки? Ви вважаєте, чого ми можемо навчитися в Езопа ? В байках Езопа, римському поетові Федру належать такі рядки: В Езопа вчіться, добрі люди! Для того байка коле під ребро, щоб виправлять людські заблуди і похвалять красу й добро,  думка байки І. А. Крилова «Вовк та Ягня»? І думка байки висловлена у перших рядках: У сильного безсилий винен завсігди: цих прикладів в історії ми досить знаєм.  Вовк відчуває себе хазяїном, бо був у тих місцях найсильнішим. Тому існує безліч причин, щоб звинуватити безсиле Ягня й виправдати свій учинок. 

Цими рисами характеру наділяє І. Крилов Вовка та Ягня? І байки І. Крилова жорстокий, грубий, лицемірний. Говорячи про нього, вживає слова, що передають характер Вовка: «бродив», «хоче поживиться», «голову тобі», «поволік». Вовк - впевнена у своїй силі та безкарності в його мові велика кількість окличних речень, лайливих слів. Ягня ж - безпорадне. Інтонації його благальні, жалібні: «якщо пресвітлий Вовк, «насмілюсь вам сказать», «та зглянься», «ах, чим же винен я?» Вважаєте, кому з героїв своєї байки «Вовк та Ягня» симпатизує автор?  чому мораль байки І. Кршюва «Квартет»? Байки І. Крилова «Квартет» висловлює Соловей: «Щоб буть музикою, потрібне тут уміння та трохи тонших би ушей, - їм одмовляє Соловей, - Тож як сідати - сварки марні, бо з вас музики незугарні». Дніпр байки засуджує людей, які беруться не до своєї справи.

 

Збережи - » До теми «Байки у світовій літературі» . З'явився готовий твір.

До теми «Байки у світовій літературі»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.