Демон Лермонтова у творчості Михайла Врубеля | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Демон Лермонтова у творчості Михайла Врубеля

Врубель - складний художник і, мабуть, звертання його до образа лермонтовского Демона не випадково. Врубель мріяв про високий монументальний стиль, «мучився» трагедією ідеальної людини, вільних, сильних, гідного героїв класики. Йому були близькі ідеали романтиків. Демон міг умістити в себе все це. Врубель цікавився особистістю Лермонтова, його духовним миром і тим, як цей мир виражений у лірику поета. Трагедія Демона у Врубеля не стільки трагедія неземної істоти, генія зла (та й у Лермонтова він, скоріше, породження зла, а не його творець), скільки трагедія шляхетної особистості, не приемлющей зло й неспроможної противитися йому. Врубельский цикл будується на контрастах і боротьбі світла й тіні, що персоніфікують добре й зле початку.

Мене залучає картина «Демон сидячий» (1890). Сумний, тужливий, по микеланджеловски потужний врубельский герой у глибокому роздумі безсило обхопив руками коліна. За ним фантастично вигадливий пейзаж. Лілово-сині, червоні, золотаві «мозаїчні» плями. Демон сумно споглядає. Йому все чуждо на землі.

Врубель свідомо вибирає «тісний» довгастий формат полотна, що зненацька як би придавлює зверху фігуру Демона, підкреслюючи тим самим його скутість. При цьому художникові важливо підкреслити, що Демон - його ідеал прекрасної людини. Кристали гранованих обсягів змушують блискати блакитні й сині тони одіянь. Але в легкому й плавному класичному малюнку мускулів, жесту рук відчувається безсилля. Врубель хоче показати значущість свого героя, привести виразні засоби у відповідність із символічним характером роботи. Ця ідея дана в художника переконливо, хоча в особі Демона, у малюнку його фігури і є очевидний наліт красивості, як визначав сам Врубель, є щось «демонічне».

В «Демоні» для художника важливо дати символ - метафору, що могла б виразити складність реального миру. Йому страшно за сучасну людину, але він сподівається й шукає вихід. В «Демоні» «неясний трепет очікування» і «страх невідомості німий».

Це тема сповіді художника перед Століттям, тема пошуків високого ідеалу, дуже своєрідно зрозумілої героїчної особистості.

Збережи - » Демон Лермонтова у творчості Михайла Врубеля . З'явився готовий твір.

Демон Лермонтова у творчості Михайла Врубеля

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.