Данилевський И. Н. про князя й дружину | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Данилевський И. Н. про князя й дружину

1. Основними владними функціями в Древній Русі володіли князь, дружина й віче. При цьому слід зазначити відсутність чіткого поділу повноважень між цими суб’єктами влади. Основна частина населення - селяни - формально, видимо, ще не були відділені від влади, однак фактично особистої участі в діяльності владних інститутів (зокрема, віча) не приймали.

2. Відносини між князем і дружиною будувалися на особистих зв’язках, що закріплювалися системою дарувань і спільних бенкетів. Князь у своїх рішеннях багато в чому залежав від дружини. Однак і дружина багато в чому орієнтувалася на князя. Князівська влада поступово підсилювалася, що виражалося, крім усього іншого, у падінні авторитету «старшої» дружини.

3. Відносини між князем, що очолював дружину, і містами із сільськими поселеннями, що примикали до них, будувалися на регулярних виплатах полюдья й (або) данини. Розподіл отриманих засобів входив у прерогативу князя. У той же час він виступав як своєрідне уособлення колективного власника засобів, зібраних дружиною у вигляді данин і полюдья.

4. Обслуговуванням князя й дружини займалася «службова організація», у надрах якої формувалися нові соціальні відносини… .

5. У певний період всі перераховані владні «органи» перебували в стані нестійкого балансу. Згодом, однак, співвідношення сил початок змінюватися, причому в кожній землі по-своєму.

Цит. по: Данилевський И. Н. Древня Русь Очами сучасників і нащадків (9 - 12 Вв.): Курс лекцій. М., 1998. с. 46 - 53.

Збережи - » Данилевський И. Н. про князя й дружину . З'явився готовий твір.

Данилевський И. Н. про князя й дружину

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.