План
1. Етиология хвороби.
2. Епизоотология.
3. Симптоми хвороби.
4. Патологоанатомічні зміни.
5. Діагноз хвороби.
6. Диференціальний діагноз.
7. Лікування хвороби.
8. Профілактика й міри боротьби.
Чума - гостра контагіозна вірусної етиологии хвороба, що характеризується лихоманкою, запаленням слизуватих оболонок, пневмонією, шкірної екзантемой і поразкою нервової системи.
Етиология. Збудник чуми собак вірус. Уперше його виділив Сarre в 1905 році від хворих собак, потім вірусну етиологию чуми собак підтвердили інші вчені.
Вірус чуми м’ясоїдних порівняно швидко (через 3 - 5 пасажів) адаптується до хорионаллантоисной оболонки ембріонів, що розвиваються, курей і добре культивується на ній.
Вірус чуми - близкородственен миксовирусам. Містить рибонуклеиновую кислоту. Вириони сферичної, іноді нитковидної форми, величиною 90 - 180 нм. На зовнішній оболонці їх радіально розташовані відростки.
В імунологічному відношенні різні штами вірусу чуми, виділені від хворих собак у різних географічних зонах, однорідні й відрізняються лише вірулентністю.
Вірус стійкий до дії різних фізико-хімічних факторів. У висушеному стані він не втрачає активності до 3 місяців. При температурі мінус 24 С вірус не втрачає вірулентності до 5 років. Висока температура губительно діє на вірус чуми: при 55 С вірус втрачає вірулентність протягом 1 години, при 37-40 З гине через 14 днів, а при 60 - через 30 мінут.
При впливі 2%-ного розчину їдкого натру вірус втрачає активність через 1 годину. На вірус губительно діє 1%-ний розчин формальдегіду при експозиції 3 години, 6%-ний розчин Демпа при 3-годинному впливі.
Епизоотология. Заражаються собаки всіх віків, але особливо собаки з 3 до 12 місяців. Рідше занедужують щенята-сисунці, тому що з молоком матері вони одержують антитіла, що охороняють їх від захворювання. Молоді тварини особливо сприйнятливі до інфекції, тому що в них знижена опірність організму через інтенсивне зростання, зміни зубів, ослаблення організму. викликаного глистной інвазією, неправильного змісту й т. д. Чумою хворіють собаки всіх порід і метиси. Ця хвороба частіше зустрічається при несприятливій погоді восени або провесною, чим улітку.
Основне джерело інфекції хворі, що недавно перехворіли собаки, а також тварини в інкубаційному періоді хвороби. Вирусоносительство в собак після переболевания чумою триває 2-3 місяці. Заражатися тварини можуть при безпосередньому контакті із хворими собаками, з інфікованими предметами відходу, підстилкою й ін. Вірус можуть переносити людина, гризуни. а також птахи й комахи. Інфекція, як правило, попадає в організм через дихальні шляхи й травний тракт.
Симптоми. При природному зараженні собак чумою інкубаційний період триває 2-3 тижня й довше. Це залежить від породи й віку собак, умов їхнього змісту й годівлі й ступені вірулентності вірусу.
Чуму собак може протікати блиськавично, гостро, подостро, хронічно, абортивно, типово й атипично.
Клінічні ознаки хвороби різноманітні: в одних випадках вони добре виражені й характерні, в інші стерті. Хвороба починається, як правило, з підвищення температури тіла на 1-3 З. У щенят до півторамісячного віку чуму в більшості випадків протікає атипично, без підвищення температури тіла.
При блиськавичному перебігу хвороби собаки гинуть раптово, без прояву клінічних ознак.
При сверхостром плині хвороба триває 2-3 дні. Спочатку температура тіла різко підвищується, тварина відмовляється від корму, потім наступає коматозний стан і собака гине.
При гострому плині хвороба триває 2-4 тижня. Характеризується гарячковим станом, температура тіла підвищується до 39,5 - 41 С и втримується на цьому рівні 10-15 днів, іноді через 2-3 дні знижується, спостерігається помірна або ремитирующая лихоманка. Стан собак у цей час пригноблене, у них іноді зникають раніше вироблені умовні рефлекси, буває озноб, пропадає жвавість. Вони неохоче озиваються на заклик, намагаються вкритися в темному місці, стають примхливими, відмовляються від звичайного корму, поїдають у невеликій кількості тільки смачну їжу. Іноді буває блювота. Носове дзеркальце як правило, сухе, нерідко шкіра на носі тріськається й з’являються сухі ськоринки.
Розрізняють кілька форм плину чуми.
Легенева форма чуми починається порушенням функції верхніх дихальних шляхів. Поступово виділення з очей і носа стають гнійними. Гній закриває носові ходи, наступає набряклість слизуватої оболонки носа, що сприяє тому, що подих стає утрудненим, а вдихи й видихи що сопуть. Від гною сліпаються віка. У результаті запалення мигдалин ковтання також утруднене. З’являється кашель, поноси й пригніченість. Наростаючі утруднення в подиху й подальше підвищення температури тіла вказують на розвиток запалення легенів.
Кишкова форма чуми проявляється непритомностями, повною втратою апетиту, спрагою й сильним поносом. Кал рідкий, жовтого або сіро-жовтий кольори, потім коричневий, з неприємним заходом. У калових масах іноді можна помітити прожилки або згустки крові. У випорожненнях часто зустрічаються слиз із домішкою крові, а також не переварених часток корму. Слизувата оболонка мови покрита білим нальотом. Якщо собака занедужав у період зміни зубів, у неї на емалі зубів виникають коричневі плями або бородавки, а також поглиблення на зовнішній поверхні зубів. Ці чумні зміни на зубах не усуваються, а залишаються на все життя.
Шкірна форма чуми вважається ознакою легкого перебігу хвороби. На малошерстих місцях (подбрюшин, внутрішні поверхні стегон) з’являються маленька, наповнена рідина пухирці. Тому що при цій формі рідко спостерігається підвищення температури й порушення загального стану собаки, хвороба часто проходить непоміченої.
Нервова форма чуми найчастіше розвивається до кінця хвороби, тобто на початку 4-й тижня. Нерідко перші симптоми з’являються лише після гаданого видужання собаки. Проте, завжди можна встановити, що цьому передувало підвищення температури, при якому, як не дивно, поліпшувався апетит. Нервова форма чуми може супроводжуватися різними симптомами: подразненням, іноді схильністю кусатися. Це симптоми, що нагадують ськаз, з’являються через подразнення вірусом центральної нервової системи. Типовим проявом нервової форми бувають судорожні ськорочення муськулів, епілептичні припадки або паралічі окремих частин тіла (найчастіше кінцівок) . Судорожні ськорочення муськулів спостерігаються серед інших посмикувань (наприклад, жувальних м’язів) , або в собаки зводить набік голову й шию - так званий поріз шиї. Нерідко ці явища зникають лише через багато тижнів або місяці, а іноді в ослабленому виді залишаються назавжди. Між нападами судорожних ськорочень муськулів, що чергуються через рівні проміжки часу, собака може бути жвавої й мати гарний апетит. Параліч задніх кінцівок проявляється спочатку кульгавістю, а потім тварина не в змозі удержатися на задніх лабетах, падає. Поступово прогресуючи, параліч, в особливо несприятливих умовах, може вразити й дихальні м’язи, приводячи до смерті. З появою епілептичних припадків прогноз несприятливий: хвороба, як правило, закінчується загибеллю тварини.
Особливу форму чуми, що раніше вважалася самостійним захворюванням, являє собою отвердіння подушечок пальців. При цьому не спостерігається підвищення температури, зате дуже рано (уже на другого тижня хвороби) з’являються нервові й легеневі явища, але над ними домінують порушення в шлунково-кишковому тракті. Додатково спостерігаються такі зміни, як велике зроговіння поверхні носа й подушок пальців. При бегании хворого собаки по твердому покриттю чутні характерні звуки, що вдаряють, немов стопи тварини підбиті цвяхами.
Це поділ на форми хвороби умовно, тому що найчастіше зустрічаються комбіновані форми.
Гострий перебіг хвороби може перейти в хронічне. У цьому випадку хвороба триває місяцями ( 3-4) , іноді вона загострюється. Поноси чергуються із запорами. Угодованість падає аж до виснаження. У цей час у хворих собак можуть виникнути уськладнення секундарними інфекціями (пастереллез, колибактериоз і ін.) . Апетит примхливий, часто відсутній, шерстний покрив ськуйовджений. У внутрішньому куті ока засохлі ськоринки гноячи. Кінець хвороби майже завжди летальний.
Абортивний плин чуми характеризується одне-дводенним нездужанням, частіше спостережуваним у вакцинованих собак, після чого наступає видужання або без підвищення температури наростають нервові явища, що може закінчитися загибеллю тварини.
Збережи - » Чуму . З'явився готовий твір.