Босяки - герої чи жертви? (за оповіданням "Челкаш") | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Босяки - герої чи жертви? (за оповіданням "Челкаш")

Горький не тільки показав жертв несправедливого суспільного ладу, але глибоко проник в їх психологію, розкрив індивідуальне своєрідність особистості кожного, навіть самого забитого людини. Тяжкість життя і боротьба за існування спотворюють психіку людей, породжують у них злість, жорстокість, хитрість. Але у творах Горького з’явилися і люди, які високо цінують людську гідність, протестують проти приниження, брехні і несправедливості.

Яскравий приклад калечащего впливу світу капіталу на душу людини дано Горьким у оповіданні “Челкаш”.

Сильний, працьовитий і, загалом, непоганий хлопець Гаврило змушений податися на заробітки в місто. Після важких сільських робіт Гаврила здається, що міським все дістається легко. Зустрівшись з волоцюгою, злодієм і п’яницею Челкаш, він знаходить в його особі помічника, покровителя, “вчителя життя”. “Гаврило відчував себе розчавленим цієї похмурої тишею і красою і відчував, що він хоче скоріше бачити господаря”.

Гаврила потрібні гроші, він спочатку згоден на все заради наживи, але, переживши тваринний страх, позбавляється залишків того людського, що було в його душі. “Хвилювання цієї ночі виглодалі, нарешті, з нього все людське”. Гаврило забув, що Чел-каш його годував, дав притулок, як сам Гаврило клявся йому у вічній дружбі. Зараз він відчував тільки небезпека, яку ніс у собі ця людина і яка виходила на нього, Гаврила. Але дізнавшись про гроші, які обіцяє Челкаш, Гаврило погоджується на все, навіть “душу занапастити”. Немає в цьому хлопцеві жодних принципів. Заради наживи він готовий вбити свого подільника, навіть намагається це зробити, а коли не вдається, Гаврило принижується і повзає перед Челкаш: “Зроби добру справу! Пропащий адже ти … Ні тобі шляху. А я б - ох! Дай ти їх мені! “

Босяк і злодій, контрабандист і п’яниця, Челкаш виявляється морально вище і шляхетніше цього селянського хлопця, мріє розбагатіти, вкласти гроші в господарство. Але кошти, якими він хоче досягти своєї, може бути, хорошої мети, низькі. Навіть Челкаш став омерзітелен цей користолюбець, жалюгідний і нікчемний.

- На! Жери …- крикнув він, тремтячи від збудження, гострої жалю та ненависті до цього жадібному раба. І, кинувши гроші, він відчув себе героєм.

Челкаш здивований ницістю, до якої може впасти людина. “Хіба через гроші можна так катувати себе? …За п’ятак себе продаєте! ” Цей бродяга відрізняється благородством і почуттям власної гідності, але він не герой, обранець долі, а скоріше така ж жертва цього бездушного і жадібного світу, як Гаврило. У статті “Бесіди про ремесло” Горький прямо засудив босячнею, кажучи, що ніяких надій на нього не покладав. Що ж стосується анархізму босяків, то письменник різко засудив його в легенді про Ларрі. У розповідях про босяка письменник наочно показав безсилля їх анархізму та стихійного протесту.

Збережи - » Босяки - герої чи жертви? (за оповіданням "Челкаш") . З'явився готовий твір.

Босяки - герої чи жертви? (за оповіданням "Челкаш")

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.