Безсилля людини перед абсурдністю в оповіданні «Перетворення» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Безсилля людини перед абсурдністю в оповіданні «Перетворення»

20-і роки XX століття, коли в німецькомовну літературу прийшов австрійський письменник Франц Кафка, були досить бурхливими. Численні літературні школи змінювали один одного, змагалися один з одним - це був час незліченних «ізмів», починаючи ще з кінця XIX століття, а зрілі роки Кафки припали на період становлення мистецтва експресіонізму - яскравого, галасливого, кричущого, протестуючого. Але от парадокс: експресіоністи «открічалі» своє - і залишилися в основному тільки в історії літератури, не стали живою складовою частиною літературного процесу XX століття, а тихий Кафка виявився одним з найбільш знаменитих прозаїків свого століття, одним з найбільш визнаних літературних новаторів. Як і експресіоністи, Кафка в своїй творчості руйнував традиційні уявлення і норми. Але зовні він зовсім не виглядав нищівний - навпаки, він завжди був боязким, соромливим, нерішучим, закомплексованим людиною.

Як і всі його покоління, що вступило в літературу напередодні Першої світової війни і вслід за нею революційних потрясінь у Росії та Німеччині, Франц Кафка жив з постійним відчуттям глибокої ворожості бездушного, технізірованном і бюрократизовані світу людині, людській природі. «Всю прозу Франца Кафки, - пише доктор філологічних наук І. В. Шабловський, - можна назвати одним великим есе про страх, про стан самотнього і замордованого ворожої цивілізацією людської істоти, приреченого в будь-якій його спробі пройти до Закону, досягти справедливості, навіть якщо він і виявляє активність.

З цієї психології страху виростає філософія людського буття, що стоїть поза політикою і класових теорій ». Як-то Франц Кафка сказав, дивлячись на плакат Г. Гросса, де був зображений товстун-капіталіст, що сидить на купі грошей бідняків, що цей символ і правдивий, і хибна: товстун наділений владою, але він теж носить ланцюга; капіталізм -. цей «стан світу і душ». Цю вселенську несвободу людства, обплутаного ланцюгами - соціальними, ідеологічними, психологічними, моральними, - і відтворив Кафка в художніх образах своїх творів.

Самотній і незрозумілий в сім’ї, де його захоплення літературою ніким не було розділене, Кафка писав переважно ночами. За життя він друкувався мало, хоча і отримав в 1915 році одну із значних в Німеччині премій - премію Фонтані. Творча спадщина Кафки складається з трьох, незакінчених романів - «Америка», «Процес» і «Замок», виданих одразу після смерті письменника (1925-1926) його духівником, літератором Максом Бродом, автором першої монографії про Кафку, а також серім оповідань, серед яких найбільшою популярністю користуються «Перетворення» (1914) і «У виправній колонії» (1919), маленьких оповідань-притч, щоденникових записів та листування («Листи до Мілені»).

Незалежно від жанру, все написане Кафкою можна віднести до притчі - настільки відчутна зссеістічность його книг, підтексту, другого плану, виникаючих асоціацій. Так, наприклад, в оповіданні «Нора» наділений людською свідомістю кріт живе у постійному страху, що його виявлять. Люди в притчах Кафки уподібнюються то зрубаних взимку деревам, які неможливо зрушити з місця, - так міцно вони примерзли до землі, то пасажирам, які потрапили в аварії в довгому залізничному тунелі; їм невідомо, де початок або кінець тунелю, навколо одні чудовиська, «то чи то від сум’яття почуттів, чи то від їх загострення ». У маленькій притчі «Міст» Кафка наділив неживий предмет здатністю відчувати. Міст відчуває сильний біль від гострого наконечника палички проходить по ньому людини. У притчі «Верхи на бочці» (фантастичність ситуації змушує згадати повісті Гоголя) події відбуваються холодною зимою 1917 року. Бідняк вимушений відправитися верхи на порожній бочці до торговця вугіллям, але той його виганяє. Тут перед нами знову трагізм існування маленької людини. При цьому Кафка зовсім не прагне з’ясувати причини тяжкого становища свого персонажа і, тим більше, шляхи подолання злиднів.

Центральне місце у творчості Франца Кафки по праву займає розповідь «Перетворення». Він справляє приголомшливе враження буквально з першої фрази: «Прокинувшись одного разу вранці після неспокійного сну, Грегор Замза виявив, що він у себе в ліжку перетворився на страшне комаха.

Лежачи на панцирних-твердої спині, він бачив, варто було йому підвести голову, свій коричневий, опуклий, розділений дугоподібними лусочками живіт, на верхівці якого трималося готове ось-ось сповзти ковдру. Його численні, убого тонкі в порівнянні з іншим тілом ніжки безпорадно копошилися у нього перед очима ». Вже сам факт перетворення людини на комаху, в класичній оповідній манері посилає на початку розповіді, викликає почуття естетичного шоку. І не стільки тому, що ситуація здається занадто неправдоподібною (нас не дуже шокує, наприклад, той факт, що майор Ковальов у Гоголя не виявив вранці у себе на обличчі носа, а глуповський градоначальник у Салтикова-Щедріна носив на плечах фаршировану голову), скільки тому, що уявлення про комаху людських розмірів мимоволі викликає почуття фізичного відрази. Фантастичний образ, створений Кафкою, здається викликають саме в силу своєї демонстративної «неестетичності». І якщо уявити собі подібну метаморфозу у реальному житті, то всі подальші події і поведінку оточуючих не викликають здивування. Дивує інше - наскільки просто, по-буденному автор розповідає про життєві незручності, що почалися для героя і його сім’ї з моменту перетворення. Кафка оповідає про них таким сухим і лаконічною мовою, що з часом як би мимоволі забуваєш про неймовірності факту, що ліг в основу історії.

В оповіданні детально описані відчуття, думки, страхи Грегора-комахи. Він намагається встати, вийти до батьків і навести їх керуючому, як-то пояснити свій прогул, але всі його спроби безрезультатні, а мова незрозуміла і лише викликає роздратування у батька і матері. Жахливо усвідомлювати, що батьків лякає і дратує не сама «хвороба» сина, а ті незручності, які вона приносить. Батьки незадоволені тим, що син не встав вранці і не відправився в чергову комівояжерські поїздку і тепер їм самим доведеться шукати роботу, а Грете займатися домашнім господарством; незадоволені тим, що їм доводиться приховувати від оточуючих цю «домашню неприємність».

Перетворення Грегора зовсім змінило звичний уклад життя сім’ї, і тому він викликає у своїх рідних лише роздратування і відразу. Всі відвернулися від Грегора, всі зневажають ім. Навіть сестра Грета, яка якийсь час ставилася до брата зі співчуттям (годувала, прибирала в його кімнаті), через місяць стає такою ж жорстокою і зарозумілою, як і інші.

Грегор ізольований у своїй кімнаті і нестерпно страждає (Кафка детально описує його внутрішній стан і переживання) тому, що, ставши комахою, він зберіг людське мислення і людські почуття. Усвідомлюючи, що нікого не цікавить його душевний стан, що він викликає у своїх близьких тільки ненависть і відраза, сам Грегор як і раніше думає про них з ніжністю і любов’ю. Але «оскільки його не розуміли, нікому, в тому числі й сестру, не приходило в голову, що він щось розуміє інших …» Зрозумів він і натяк батька на те, що для них порятунком була б його смерть, а тому відмовився від їжі і помер від виснаження.

Неймовірно, але всіма навколишніми його смерть була сприйнята з полегшенням. «Подивіться-но, воно здохла, ось воно лежить, зовсім-зовсім дохлі», - сказала служниця, першою побачила мертвого Грегора. Вона сприймає його як комаха, вона ж прибирає його, як і інше сміття. Мати Грегора тільки байдуже перепитує: «Помер?», А реакція батька взагалі жахлива: «Ну ось, тепер ми можемо подякувати Богу», - сказав він і перехрестився. Вражає не тільки бездушність, з яким сім’я Грегора прийняла його смерть, але і подальші дії. Ніби нічого не сталося, вони будують плани на майбутнє, обговорюють заміжжя Грети, планують переїзд на нове місце проживання. Ніхто не шкодує, що поруч більше немає Грегора, ніхто не замислюється, чому з ним трапилося таке нещастя.

Оповідання «Перетворення» є найяскравішим виразом трагічного світовідчуття і світорозуміння Франца Кафки. Ситуація «перетворення» у цій розповіді, як і в інших його творах, допускає різні тлумачення. У той же час майже на поверхні лежить саме банальне прочитання. Це - відчуження у сім’ї та суспільстві, самотність людини чутливого, здатного до співчуття і самопожертви, абсолютна самотність, викликане до того ж усвідомленням своєї несхожості на інших, своєї особливості. Кафка загострює до межі саме цю приреченість героя за допомогою страшної метонімії: повну духовну ізоляцію героя він передає через неймовірну метаморфозу його зовнішності.

Pages: 1 2

Збережи - » Безсилля людини перед абсурдністю в оповіданні «Перетворення» . З'явився готовий твір.

Безсилля людини перед абсурдністю в оповіданні «Перетворення»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.