Акомодація. Бінокулярний зір | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Акомодація. Бінокулярний зір

Акомодація - здатність людського ока збільшувати свою заломлюючу силу при перекладі погляду з далеких предметів на ближні, тобто бачити добре й удалину, і поблизу. Крапку зорової осі на мінімальній відстані, з якого око ще може чітко розрізняти який-небудь предмет при максимальній напрузі акомодації, прийнято називати ближньою крапкою ясного зору (punctum proximum) . Отже, акомодація - це здатність ока чітко розрізняти предмети, що розташовуються між подальшою й найближчою крапками ясного бачення. Можна сказати, що акомодація забезпечується чітке зображення, тобто ясне визначення предметів, розташованих ближче подальшої крапки ясного зору.

Механізми акомодації: у момент перекладу погляду з далеких предметів на ближні відбувається скорочення цилиарной м’яза, внаслідок чого зменшується її діаметр, розслаблюються циннови зв’язки, і кришталик стає більше опуклим, що збільшуються його заломлюючі здатності.

Рефракцію ока в стані роботи аккомодационного апарата називають динамічною клінічною рефракцією.

При різниці отстояния від ока подальшої крапки ясного зору й найближчої крапки ясного зору можна визначити в лінійних мірах область, або довжину акомодації для кожного ока. Обсяг акомодації (ширина, сила) характеризується різницею в заломлюючій силі оптичної системи ока, що виникає при перекладі погляду від ДТЯЗ до БТЯЗ. Положення найближчої крапки ясного зору відповідає максимальній напрузі акомодації. Визначити відстань цієї крапки від ока можна, якщо до того моменту, коли стане помітної його нечіткість.

Обсяг акомодації в діоптріях визначається по формулі А= t/P - t/p = P-R, де р и r - величини рефракції в дптр, що відповідають найближчій і подальшій крапкам ясного зору. Обсяг акомодації дорівнює тому збільшенню до рефракції ока, що виходить у результаті максимальної напруги аккомодационного апарата ока, тобто різниці між максимальної динамічною (Р) і статичної R рефракції.

Акомодація, обумовлена для одного ока, називається абсолютної. Якщо зір здійснюється двома очами, бинокулярно, то процес акомодації обов’язково супроводжується конвергенцією, відомістю зорових осей око на фиксируемой предметі. Така акомодація характеризується як відносна. Акомодація й конвергенція в людини, що має емметропию, звичайно відбуваються паралельно й узгоджено.

Для того, щоб людина могла вільно й довго працювати на близькій відстані, необхідно, щоб, крім затрачуваної напруги акомодації (негативна частина відносної акомодації) , залишалася в запасі (позитивна частина) не менше ніж половина витраченого. Якщо запас акомодації малий, то під час роботи швидко виникає зорове стомлення. З віком аккомодационная здатність ока слабшає.

Так, в 20-30 років найближча точка зору перебуває на відстані приблизно 10 див. D= 1/F = 100 cm /10 cm = 10 дптр.

Таким чином, розглядаючи предмети з 10 див ми підсилюємо свою рефракцію на 10 див. Звичайно людина читає з відстані в 25 див: D = 1/F = 100 див/ 25 див = 4 дптр.

Поступове зменшення аккомодационих можливостей ока може бути обумовлено зміною фізико-хімічного складу кришталика, збіднінням його водою, ущільненням у зв’язку з формуванням ядра (з 20 літнього віку) , втратою еластичності, гіперкорекцією міопії. Внаслідок цього найближча крапка ясного зору поступово віддаляється від ока. Після 40 років ця крапка перебуває вже на досить великій відстані, і тому для розглядання дрібних предметів їх доводиться не наближати, а відсувати від ока усе далі й далі. Возникае так звана пресбиопия, тобто, стареча (від грецького - presbys - старий) далекозорість.

Так, в 50 років найближча точка зору дорівнює 1 метру. Підрахунок корекції:

Вік

Емметропия

Гиперметропия

Міопія (якщо короткозорість 1 дптр)

40 років

+1 дптр

+1 дптр

Окуляри не потрібні

50 років

2 дптр

+2 дптр

1 дптр

60 років

3 дптр

3 дптр

2 дптр

Таким чином, підбор лінз пресбиопу може здійснюватися відповідно формулі: Db = Dd + A-30/10, де Db - сила сферичної лінзи для близи (дптр) , Dd - сила лінзи, коррегирующей зір удалину (дптр) , А - вік пацієнта в літах.

З віком змінюється не зір і рефракція, а здатність до акомодації, і лише створюється ілюзія, що короткозорі люди до старості бачать краще: залежно від величини короткозорості вони пізніше, ніж емметропи, надягають окуляри для роботи або не користуються ними зовсім.

  Бінокулярний зір Бінокулярний зір — це зір двома очами, за умови, що зображення, що падає на макулярную область у корі головного мозку зливається в єдиний корковий образ. Завдяки бінокулярному зору ми визначаємо відстань від предмета до предмета, обсяг, взаємне розташування предметів.

У немовлят немає сочетанних рухів очей, вони з’являються лише через 2-3 тижні, однак бінокулярного зору ще немає. Бінокулярний зір уважають сформованим до 3-4 рокам, остаточно встановлюється до 6-7 років. Таким чином, дошкільний вік на найнебезпечніший для розвитку порушення бінокулярного зору (формування косоокості) .

Умови для формування нормального бінокулярного зору:

Гарний оптичний апарат (прозоре середовище, промені світла повинні збиратися на сітківці) .

Гарний световоспринимающий апарат

Гарний м’язовий апарат Одним оком можна виміряти лише приблизну відстань. При бінокулярному зорі використовуються наступні механізми:

Той життєвий досвід - знання величин предметів

Лінійна перспектива - чим далі предмет, тим він менше

Повітряна перспектива - чим далі предмет, тим більше шар повітря - нечіткі контури

Кутова швидкість - монокулярний паралакс - наприклад, при їзді в машині прилеглі предмети проносяться швидко, далекі - повільно.

Найближчі предмети екранують повільно

Розподіл світла й тіні - опуклі частини більше світлі

При перекладі погляду кора "обчислює" відстань При погляді вдалину відбувається дивергенція (розведення зорових осей) , а при погляді вблизь - конвергенція (відомість зорових осей) . Кора головного мозку придушує фізіологічне двоїння при перекладі погляді на ближні предмети й навпаки.

Усякий розлад бінокулярного зору веде до содружественному косоокості. Частіше розвивається в дитячому віці, рух очей зберігається в повному обсязі. Проблема окулістів.

Паралітична косоокість - розвивається внаслідок поразки зовнішніх м’язів ока, або їхньої іннервації на різних рівнях: завжди спостерігається обмеження убік ураженого м’яза.

Метод лікування косоокості - плеонтоортоптохирургический, включає: 1. Проведення корекції 2. проведення спеціальних вправ для підвищення гостроти зору ока, що косить, 3. хірургічне лікування, щоб поставити осі правильно 4. тренування й розвиток бінокулярного зору.

Збережи - » Акомодація. Бінокулярний зір . З'явився готовий твір.

Акомодація. Бінокулярний зір