У долі сибіряків – доля всієї землі – твір по творчості В. Г. Распутіна

Щастя – це бути із природою,

бачити її, говорити з нею. Л. Н. Толстой

Валентин Распутін родом із Сибіру. Він народився в селищі Усть-Уда, що стоїть на Ангарі, на полпути між Іркутськом і Братськом. У тих краях Распутін учився, спочатку в школі, потім в Іркутськом університеті, тут став журналістом. Перші нариси й оповідання написані молодим Распутіним у підсумку кореспондентської роботи.

Валентин Распутін любить батьківщину. Він не уявляє собі життя без Сибіру, без тріскучих морозів, без сліпучого ока сонця. У добутках письменника розкривається тайгова романтика, єдність людей із природою. Він зображує характери, що заворожують своєю силою, первозданністю. Своїх героїв письменник знайшов у сибірських селищах. Такі повісті як “Останній строк” (1970), “Гроші для Марії” (1967) написані на матеріалі сибірського села.

Високі моральні проблеми добра й справедливості, чуйності й щедрості людського серця, чистоти й відвертості між людьми хвилюють В. Распутіна. В 1976 році була написана повість “Прощання із Запеклої”. Вона цікава тим, що в ній піднімається проблема буття людини на Землі, проблема життя поколінь, які, переміняючи один одного, не повинні втратити зв’язків.

Повість ця – своєрідна драма народного життя. Тут мова йде про людську пам’ять і вірність роду своєму. Зовсім реальні ситуації й характери старого й нового села стали приводом для міркувань автора про наше сучасне життя.

У результаті інтенсивного використання природних ресурсів, скупчення хімічних і ядерних відходів, загальній механізації й автоматизації, недбалого звертання із землею руйнується все живе на нашій планеті. Одночасно розхитуються й валять моральні підвалини самої людини, що забуває про свої коріння, про єдність із природою, поступово втрачає чуйності й доброти, перестає співпереживати чужим лихам. Не до них, – аби тільки самому вижити.

Але ж пам’ять будь-якої людини назавжди пов’язана з тим місцем, де він народився, де пройшло його дитинство, юність, де він навчився розуміти життя. Але зараз мало залишилося людей, які з раннього дитинства до пізньої старості живуть на одному місці. З’являються нові міста й селища, старі руйнуються. Часта зміна місця проживання, відсутність батьківщини приводять до відчуття зыбкости сьогодення, а разом з ним і майбутнього. Міняються й характер людини, його звички, похилості.

Валентин Распутін не може залишитися байдужим до таких явищ, як забруднення рік, озер, вирубка лісів, створення великої кількості шкідливих промислових підприємств.

На прикладі одного села, що після запровадження в дію ГЕС повинна піти під воду, письменник показує страшні наслідки подібних перетворень: затоплюються плодороднейшие землі, на яких століттями сіяли й збирали хліб, луги, пасовища, ліси. Ніколи більше не побачать жителі Матеры “роздолля й багатства, і краси, і дикості” свого острова. Піде все під воду, і навіть не можна буде знайти місця, де стояло їхнє село.

Але ж тут завжди була родюча земля, де щороку збирали стільки зерна, що вистачало й самим, і сусідам. Жителі цілого села, що народилися в Матере, що виросли й зостарилися, змушені виїхати в зовсім нове чуже місце, але ж у старості так важко що-небудь міняти. І все це тільки через якусь греблю, що ніколи не відшкодує збитку, заподіяного землі.

Молоді легше. Вона спокійно їде в місто, у радгосп, щоб там продовжити своє життя, не розуміючи, що, втрачаючи Матеру, разом з нею втрачає часточку себе; безповоротно йде щось чисте, світле з душі. Так, на приклад, Петруха сам підпалює свою хату, щоб одержати за неї гроші й виїхати в місто. Він не випробовує почуття жалості, прихильності до рідного будинку. Тільки потім, наприкінці життя, такі, як Петруха. зрозуміють, чим насправді була для них Матера.

Старі бояться змін, “не знаючи, що чекає спереду. На Матере їм все знакомо, обжито, уторовано, отут навіть і смерть серед своїх бачилася власними очами ясно й просто…”.

Баба Дар’я – головний ідейний персонаж повести. Її вустами вимовлені головні слова повести: “Правда в пам’яті. У кого немає пам’яті, у того немає життя”. Ця жінка є якоюсь охоронницею вічності. Дар’я – щирий національний характер. Письменник наділяє її позитивними рисами, простій і невигадливе мовлення.

Дар’я боїться виїхати в радгосп навіть до свого рідного сина. Її лякає нове життя. Щораз, коли Павло приїжджає в гості, мати випитує в нього про життя на новому місці. Вона не може уявити собі лазню на кілька людей, воду в подполе. Дар’я не знає, що буде робити в радгоспі серед чужих людей, і тому з радістю проводить останні дні на острові в колі своїх сусідок.

Всі розмови жителів Матеры зводяться до одному: переїзд із села неминучий. Чому ж все це відбувається? Розвиток цивілізації, прискорення технічного прогресу вимагають цього? А може, це відбувається через те, що люди совість втратили? Дар’я так говорить про це: “Раніше її видать було, чи то є вона, чи те немає. Хто з їй – совісний, хто без її – безсовісний. Тепер холера розбере, усе зійшлося в одну купу – що те, що інше”.

Повість виконана символіки: у Матере ми вгадуємо символ життя, саму нашу землю; у Дар’ї – охоронницю цього життя, мати. “Прощання із Запеклої” – попередження про небезпеку, що загрожує матері-землі, “подібно острову”, що загубився “у космічному океані”. У повісті багато інших символічних образів: це й образ хати, що Дар’я обряджає як небіжчика перед спаленням; це й туман, що ховає острів. Читачеві зовсім зрозуміла рішучість Дар’ї і її подруг не розставатися із Запеклої й розділити її долю.

Гостра публицистичность, апокалиптичность світосприймання властиві повести. Центральна тема несе в собі воістину біблійну трагічність. Зміст добутку і його фінал складні для воспрития, – є підстави для різних інтерпретацій.

Не тільки талант письменника позначився в цій роботі, але й глибока особиста я тим конкретним сюжетом, що ліг в основу повести. Село його дитинства Атамановка сама виявилися на дні Братнього моря. Письменник дуже любив своє село. Та і як не любити місце, де ти народився? Краса рідного краю, зачарування сибірської природи харчують Распутіна-Художника. Мова Распутіна відрізняється точністю і ясністю висловлень, а самою головне – простотою, що допомогла письменникові у відтворенні справді народного життя.

Повість Распутіна “Пожежа” – це як би продовження теми, піднятої в “Прощанні із Запеклої”. Тут перед нами саме те селище, куди переїхали люди із затоплених сіл, люди, що відірвалися від своїх корінь, позбавлені зв’язки із землею. І от відбувається надзвичайна подія в селищі Сосновка – пожежа на складі. Саме селище “бівуачного типу”, люди там “зупинилися перечекати непогоду, відпочити, так так і застрягли”. Але народ увесь час перебував чекаючи, що от-от треба буде їхати, і не облаштовувався.

Тим часом ішли роки, а селище плавало в бруді через відсутність тротуарів і через те, що ніхто не збирався тут облаштовуватися й не посадив навіть деревце або кустик біля будинку. Селище зібралося з жителів декількох затоплених сіл. Люди працювали на лісоповалі. Привыкнув тільки руйнувати природу, знищувати її, вони перестали піклуватися про що-небудь, махнули на все рукою.

Головний герой повести Іван Петрович – чесна, роботяща, недурна людина. Він трудиться спочатку в Егоровке, потім, після затоплення, не їде в місто, до дітей, а живе в селищі Сосновка, віддаючи увесь свій час роботі. Здавалося б, нормальний громадянин, з таких приклад треба брати. Але він не виступає проти підлості, злодійства, що панують у селищі. Тільки іноді він вставав на зборах і, “западаючи голосом, страшно нервуючи й ненавидячи себе, починав говорити”, уважаючи, що все це дарма. Іван Петрович намагається переконати себе, що “мовчання -це теж метод дії й переконання”. Він свыкся з навколишнім життям, йому важко змусити себе виступати проти керівництва.

Іван Петрович – смертельно утомлений від життя людина. Він хоче знайти якесь тихе, затишне містечко й там відпочити, не бачити цього кошмару навколо. У Сосновке “правили” архаровці, і ніхто не суперечив їм, хоча, об’єднавшись, жителі селища могли б їм протистояти. Самі люди змінилися з тих пор, як довелося переселитися із зони затоплення. У них щось зламалося. Вони прагнуть лише заробляти гроші. Їх не цікавить, що буде після того, як вони виїдуть.

Архаровці в повісті – явище символічне. Саме такі, як вони, протягом 70 років знищували матеріальні й духовні цінності народу, що втрачало подання про добро й зло, про справедливість і беззаконня. Праця для архаровців – тільки засіб наживи для веселого, легкого життя. Ці люди беруть у природи все, що можна, безжалісно знищуючи неї. “А ми ще вважаємо століття, які минули від первісності, століття-те минули, а в душі вона зовсім поруч”, – зауважує письменник. Але первісна людина все-таки поважала природу, а в наш час цього почуття не залишилося.

Pages: 1 2

Збережи - » У долі сибіряків – доля всієї землі – твір по творчості В. Г. Распутіна . З'явився готовий твір.

У долі сибіряків – доля всієї землі – твір по творчості В. Г. Распутіна

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.