Типи алергійних реакцій | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Типи алергійних реакцій

Введення

Під алергійними реакціями в клінічній практиці розуміють прояву, в основі виникнення яких лежить імунологічний конфлікт. У діагностиці алергійних реакцій важливо виявити алерген, його причинний зв’язок із клінічними проявами й тип імунологічної реакції. Загальноприйнятим є патогенетический принцип виділення 4 типів алергійних реакцій.

Типи алергійних реакцій

Перші три типи проявляються гостро й тому більше мають потребу в ургентних заходах.

В основі першого типу реакції лежить реагиновий механізм ушкодження тканин, що протікає за участю звичайно Ig, рідше класу Ig, на поверхні мембран базофилов і гладких клітин. У кров вивільняється ряд біологічно активних речовин: гистамин, серотонин, брадикинини, гспарин, повільно реагуюча субстанція анафілаксії, лейкотриени й ін., які приводять до порушення проникності мембран клітин, интерстициальному набряку, спазму гладкої мускулатури, підвищенню секреції. Типовими клінічними прикладами алергійної реакції першого типу є анафилактический шок, бронхіальна астма, кропивниця, помилковий круп, вазомоторний риніт.

Другий тип алергійної реакції цитотоксический, що протікає при участі імуноглобулінів класів О и М, а також при активації системи комплементу, що веде до ушкодження клітинної мембрани. Цей тип алергійної реакції спостерігається при лікарській алергії з розвитком лейкопенії, тромбоцитопении, гемолитической анемії, а також при гемолізі під час гемотрансфузий, гемолитической хвороби немовлят при резус конфлікті.

Третій тип алергійної реакції (по тину феномена Артюса) пов’язаний з ушкодженням тканин імунними комплексами, що циркулюють у кров’яному руслі, протікає за участю імуноглобулінів класів С и М. дія, Що Ушкоджує, імунних комплексів на тканині відбувається через активацію комплементу й лизосомальних ферментів. Цей тип реакції розвивається при екзогенних алергійних альвеолитах, гломерулонефрите, алергійних дерматитах, сироватковій хворобі, окремих видах лікарської й харчової алергії, ревматоидном артриті, системної червоної волчанке й ін.

Четвертий тип алергійної реакції - туберкуліновий, уповільнений - виникає через 24-48 ч., протікає за участю сенсибілізованих лімфоцитів. Характерний для інфекційно-алергійної бронхіальної астми, туберкульозу, бруцельозу й деяких інших захворювань.

Алергійні реакції можуть виникати в будь-якому віці; їхня інтенсивність різна. Клінічна картина алергійної реакції не залежить від хімічних і фармакологічних властивостей алергену, його дози й шляхів введення. Частіше алергійна реакція виникає при повторному введенні алергену в організм, однак відомі випадки анафилактических реакцій при першому введенні антибіотика в організм без попередньої сенсибілізації, тому необхідно обережність при проведенні внутрішкірних проб.

Клінічні прояви алергійних реакцій відрізняються вираженим поліморфізмом. У процес можуть утягуватися будь-які тканини й органи. Шкірні покриви, шлунково-кишковий тракт, респіраторний шлях частіше страждають при розвитку алергійних реакцій. Прийнято виділяти реакції негайного й уповільненого типу, однак що розподіл значною мірою умовно. Так, кропивниця вважається однієї з форм алергійні реакції негайного типу, однак вона може супроводжувати сироватковій хворобі як класичній формі алергії вповільненого типу. Розрізняють наступні клінічні варіанти алергійних реакцій: місцева алергійна реакція, алергійна токсикодермия, поллиноз, бронхіальна астма, ангионевротический набряк Квинке, кропивниця, сироваткова хвороба, гемолитический криз, алергійна тромбоцитопения, анафилактический шок. У продромальном періоді будь-якої алергійної реакції відзначається загальне нездужання, погане самопочуття, головний біль, озноб, нудота, іноді блювота, задишка, запаморочення. З’являється шкірна сверблячка (часом болісний) , відчуття печіння в порожнині рота й носа, відчуття оніміння, заложенности носа, безперервне чхання.

Про необхідність вивчення стану алергійної захворюваності

Поширення алергійних захворювань здобуває все більше значення у формуванні несприятливих зрушень у стані здоров’я населення. За даними літератури (Вельтищев Ю. Е., 1995; Дуева А. А., 1995; Каганів С. Ю., 1995) , алергійні прояви зустрічаються в 20% населення миру. Дослідженнями, проведеними в м. Оренбурзі (Павловская О. В., 1990) установлено, що алергійні захворювання зустрічаються в 12,1% дітей. На думку дослідників (Чукина М. В., 1990; Погорєльська С. А., 1992; Казначеева Л. Ф., 1994) , у формуванні алергійних захворювань значимість факторів зовнішнього середовища становить 50-70%. У зонах високого забруднення атмосферного повітря продуктами нафтопереробки й викидами автотранспорту спостерігається збільшення частоти алергійних захворювань в 2,6 рази. Багато промислових забруднюючих речовин по своїй природі є алергенами, які після адсорбції на білковому носії можуть здобувати властивості повноцінних алергенів. Важливе значення у формуванні алергійних станів мають рослини (особливо лобода, полинь, амброзія) , тварини, домашній пил. Тому тотальна алергія є провідної екопатологическим станом (Зайцева Н. В. і соавт., 1997) . Клінічно це проявляється респіраторним, шкірним, кишковим або сочетанним синдромом.

Із промислових алергенів істотну роль грають окисли азоту, сірки, вуглеводні, меркаптани, формальдегід, важкі метали (нікель, хрому, кобальт і ін.) , пестициди. Доказом участі цих екзопатогенов у розвитку алергійних захворювань є виявлення специфічних алергійних антитіл до ксенобиотикам, специфічні реакції иммунокомпетентних клітин на антигени.

Відомо, що в м. Оренбурзі фонові концентрації в атмосферному повітрі диоксида азоту, формальдегіду перевищують ПДК, відзначена тенденція до росту концентрацій серосодержащих речовин. Виявлено високий зміст у ґрунті нікелю й хрому. В останні роки незадовільно проводиться скошування бур’янистих трав.

Це привело до того, що за даними звітної форми №12 відзначається виражена тенденція до росту захворюваності, зокрема алергійним ринітом (див. таблицю) . Так в 1996 році поширеність алергійного риніту виросла, у порівнянні з багаторічними показниками ( 1991-1995 гг.) , у дорослих в 1.5 рази, у дітей в 2.6 рази; бронхіальної астми - у дорослих на 37%, у дітей на 6%.

PRIVATEНаименование

1991г

1992г

1993г

1994г

1995г

Середня 1991-95г

1996г

Перевищення средн. рівня в 1996 році %

ДОРОСЛІ

Алергійний риніт

1.7

3.9

4.6

5.2

4.7

4.02

5.98

48.9

Бронхіальна астма

3.9

3.9

3.6

4.3

4.1

3.96

5.44

37.3

ДІТИ

Алергійний риніт

0.9

0.8

1.7

2.2

2.8

1.68

4.4

163.6

Бронхіальна астма

2.7

2.8

3.0

3.2

5.2

3.38

3.6

6.4

Необхідно відзначити, що в липні був зареєстрований підйом ОРЗ. На 27.07.97р. зареєстровано 2977 випадків, і це тільки по обертаності. Рівень минулого року перевищений в 1.8 рази, у тому числі в дорослих в 2.6 рази. Відомо, дане захворювання супроводжується алергійним компонентом і важко диференціюється з алергійними ринітами й ін.

Проведено збір інформації в міському аллергологическом центрі. Установлено, що серед хворих, допомога яким зроблена амбулаторно на 1 місці - поллиноз (52,4%) , на 2 місці - дерматити (14%) , на третім місці - кропивниця (11.1%) , на 4 місці - лікарська алергія (8.5%) , на 5 місці - алергійні риніти (3.1%) . Середня тривалість перебування на лікарняному листі склала 14.0 днів. Найбільша тривалість перебування на лікарняному листі характерна для поллиноза (17.6 днів) , астматичного бронхіту (16.64 дня) і бронхіальної астми (16.57 днів) .

Pages: 1 2

Збережи - » Типи алергійних реакцій . З'явився готовий твір.

Типи алергійних реакцій





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.