Тетралогія Анатоля Франса «Сучасна історія» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Тетралогія Анатоля Франса «Сучасна історія»

Г-н Бержере не відав смутку, тому що був нарешті вільний. Він був поглинений обладнанням нової квартири по своєму смаку. Навідна жах служниця-скотарка одержала розрахунок, а її місце зайняла доброчесна г-жа Борниш. Имено вона привела в будинок латиніста істота, що стала йому кращим іншому. Один раз ранком г-жа Борниш поклала в ніг хазяїна щеняти невизначеної породи. У той час як г-н Бержере поліз на стілець, щоб дістати книгу з верхньої полиці стелажа, цуцик затишно влаштувався в кріслі. Г-н Бержере впав з колченогого стільця, а пес, знехтувавши спокій і затишок крісла, кинувся його рятувати від страшної небезпеки й, у розраду, лизати в ніс. Так латиніст придбав вірного приятеля. На довершення всього г-н Бержере одержав жадане місце ординарного професора. Радість затьмарювали лише лементи юрби під його вікнами, що, знаючи, що професор римського права співчуває євреєві, засудженому військовим трибуналом, вимагала крові поважного латиніста. Але незабаром він був урятований від провінційного неуцтва й фанатизму, тому що одержав курс не де-небудь, а Всорбонне.

Поки в сім’ї Бержере розвивалися вищеописані події, абат Гитрель часу не втрачав. Він прийняв живейшее участь у долі каплиці Бельфийской Божої матері, що, за твердженням абата, була чудотворної, і здобув повагу й прихильність герцога й герцогині де Бресе. Таким чином, викладач семінарії став необхідний Эрнсту Бонмону, синові баронеси де Бонмон, що всією душею прагнув бути прийнятим у будинку де Бресе, але його іудейське походження перешкоджало цьому. Наполегливий юнак уклав з хитромудрим абатом угоду: єпископство в обмін на сімейство де Бресе.

Так розумний абат Гитрель став монсеньйором Гитрелем, єпископом туркуэнским. Але сам разюче полягає в тому, що він стримав слово, дане собі на самому початку боротьби за єпископське одягання, і благословив на опір владі конгрегації своєї єпархії, які відмовилися платити непомірні податки, накладені на них урядом

IV. ПАН БЕРЖЕРЕ В ПАРИЖІ (Monsieur Bergeret a Paris)

Г-н Бержере оселився в Парижі разом зі своєю сестрою Зоєю й дочкою Поліною. Він одержав кафедру в Сорбонне, його статтю в захист Дрейфуса надрукували в «Фігаро», серед чесних людей свого кварталу він заслужив славу людини, що откололись від своїх братій і не пошедшего За захисниками шаблі й кропила. Г-н Бержере ненавидів фальсифікаторів, що, як йому здавалося, дозволено філологові. За цю безневинну слабість газета правих негайно оголосила його німецьким жидом і ворогом батьківщини. Г-н Бержере філософськи поставився до цієї образи, тому що знав, що в цих жалюгідних людишек немає майбутнього. Всією своєю істотою ця скромна й чесна людина жадала змін. Він мріяв про нове суспільство, у якому кожний одержував би повну ціну за свою працю. Але, як щирий мудрець, г-н Бержере розумів, що йому не доведется побачити царство майбутнього, тому що адже всі зміни в соціальному ладі, як і в ладі природи, відбуваються повільно й майже непомітно. Тому людина повинен працювати над створенням майбутнього так, як килимники працюють над шпалерами, - не дивлячись. І єдиний його інструмент - це слово й думка, беззбройна й нагая.

Е. Э. Гущина

Pages: 1 2

Збережи - » Тетралогія Анатоля Франса «Сучасна історія» . З'явився готовий твір.

Тетралогія Анатоля Франса «Сучасна історія»





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.