Тема урока: Пошуки істини в казці-притчі «Маленький принц»

Мета: визначити зміст алегорій і символів у творі; розвивати навички аналізу художнього тексту; пояснити, який, за письменником, має бути шлях пошуку істини; провести словникову роботу; виховувати людські чесноти.

Обладнання: плакат “Крилаті вислови” (за казкою-притчею “Маленький принц”).

Епіграф: Ні, не марно я жив, — я боровся, шукав ідеалу.

Микола Вороний

Методичні поради до проведення уроку

Найважливішою проблемою Антуан де Сент-Екзюпері вважав повернення людям духовної сутності. Тому його казка “Маленький принц” і є спробою повернути цю сутність, навернути людей на шлях істини. Твір має притчевий характер (згадайте євангельські притчі), повчальний, проповідницький. Не випадково мова казкипритчі афористична, крилата.

2.Увага учнів прикута до плаката “Крилаті вислови” (за казкоюпритчею “Маленький принц”), який підготували їхні однокласники. На плакаті можуть бути такі вислови:

“Вода буває потрібна і серцю”;

“Люди завжди незадоволені тим, де живуть”;

“Найголовнішого очима не побачиш”;

“Добре, коли є друг, навіть якщо треба вмерти”;

“Треба шукати серцем” та ін.

Учитель, коментуючи ці крилаті вислови, підкреслює, що вони стали крилатими тому, що наповнені істиною. Саме цю істину шукає Маленький принц. А допомагає йому знайти її пілот, якому пощастило зустріти Маленького принца. Не випадково пілот і його маленький друг побачили криницю. Згадаймо казку про живу воду. Вода з криниці — це та духовність, якої бракує людям, зокрема тим персонажам, з якими розмовляв Маленький принц на астероїдах. Отже, вода — це символ. У казці Сент-Екзюпері чимало символів, розгадавши які, можна зрозуміти глибинний зміст філософських і моральноетичних істин, які втрачає людство.

3.Учитель разом із учнями “розгадує” символи, що присутні в казці Сент-Екзюпері: троянда — символ краси, жіночості; баобаби — символ бездуховності, до того ж агресивної; астероїд — символ батьківщини, рідного дому; вулкани символізують цінності, які треба захистити, за які люди відповідають; вода з криниці — духовність; Лис — символ мудрості; змія символізує зло і т.д.

4.Маленький принц відчуває себе самотнім. Самотність відчуває і пілот. І тільки ставши друзями, вони скинули цей тягар. Письменник переконує читача: людина може обійтися без багатьох речей, але вона не може обійтися без людей. Дружба допомагає долати труднощі, це підтримка, порада. Одинак слабкіший за групу однодумців.

5.Словникова робота проводиться протягом уроку: афоризм, притча, символ, істина, алегорична оповідь. Тлумачення учні записують у словничок.

6.Підсумок варто провести у формі запитань і відповідей.

Запитання до учнів:

Що називаємо справжніми цінностями, а що — фальшивими?

До чого може призвести бездуховність?

Які істини, філософські та моральноетичні, має пізнати людство?

Які символи використовує Сент-Екзюпері у своїй казці?

Чому твір Сент-Екзюпері називають казкоюпритчею?

Яке має бути ставлення людини до природи, на думку письменника?

Які якості потрібні людям, щоб подолати труднощі, негаразди, зберегти планету від катастрофи?

Домашнє завдання: підготуватися до написання твору-роздуму.

Збережи - » Тема урока: Пошуки істини в казці-притчі «Маленький принц» . З'явився готовий твір.

Тема урока: Пошуки істини в казці-притчі «Маленький принц»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.