Народний одяг – твір мистецтва

Сучасний одяг може багато що сказати про свого власника – про його виховання й доходи, професії й почутті смаку. Але ще тисячу років тому одяг був набагато красноречивей. І помиляються автори старих історичних романів, коли вважають наших предків дикунами, які не готові були виготовити гарних зручних речей. Сучасні дослідники затверджують: ті «грубо зшиті сорочки» на давніх слов’янах сиділи не гірше, ніж їхня власна шкіра. Одяг був ідеально зроблений по фігурі, і незважаючи на те, святкова вона була або повсякденна – прикрашена вишиванками й прикрасами-оберегами. Так, у ті давні часи жодна сережка або намисто не були «які-небудь».

Вони були знаками, символами богів-заступників або парфумів предків і несли в собі примітивну, але могутню, з погляду давніх слов’ян, магію. Який-небудь атрибут божества або предка-заступника забезпечував їхню присутність і у випадку потреби – допомога. Оберегами були не тільки ювелірні прикраси – гривні, намиста, персні, а й вишиванки. Жодного зайвого стібка не робили давні майстрині, але вони прикрашали всі деталі одягу й взуття. А оскільки в кожному селі були свої хоронителі-предки, у кожній водоймі – свій водяник, а в полі, лузі й лісі – особливі, свої, хоча й дрібні, божества, те й вишитий оберіг, що повинен був викликати на допомогу або захистити, був особливий. Він відрізнявся від тих, які вишивали майстрині із сусіднього села, по кольорі й формі.

Тому в давнину, зустрівши зовсім незнайомої людини, треба було лише подивитися на його одяг, щоб довідатися, хто він і звідки. Тому й було заведено в ті часи зустрічати «по одязі». Після прийняття християнства люди поволі забули зміст вишиванок, хоча й продовжували по звичці прикрашати сорочки різнобарвними вишиванками. Одяг залишився функціональної – у ній так само зручно працювати або витанцьовувати бойовий гопак, і гарної. Але на вишиванках кольору й, фігури перемішалися між собою. І лише ентузіасти-дослідники можуть сказати, хто й навіщо носив деякі з них, від якого зла хотів себе захистити.

Тепер це – начебто слова забутої мови або ноти мелодії, який ніколи ніхто не заграє. Ми, звичайно, знаємо, що й мова була дуже складний і музика була зовсім інша. Але вони належали до зовсім інший світу, де демократію не відстоювали, а використовували; де слова «ближче до Заходу» писали лише на географічні картах

Збережи - » Народний одяг – твір мистецтва . З'явився готовий твір.

Народний одяг – твір мистецтва

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.