Лабораторні роботи діагностики - аналіз сили й крові | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Лабораторні роботи діагностики - аналіз сили й крові

Порядок дослідження

1. Забір матеріалу.

2. Дослідження фізичних властивостей.

3. Дослідження хімічних властивостей.

4. Мікроськопічне дослідження осаду.

5. Бактеріологічне дослідження.

Забір матеріалу Лабораторне дослідження сили повинне вироблятися у всіх хворих незалежно від характеру їхнього захворювання. Для клінічного аналізу необхідно 100 - 200 мол першої ранкової сили, що збирають у чистий сухий ськляний посуд. Перед забором сили необхідний туалет зовнішніх полових органів або узяття сили катетером. На посуд із сечею наклеюють етикетку із вказівкою прізвища й ініціалів хворого, номера палати й відділення, діагнозу й характеру дослідження (загальний аналіз, дослідження на цукор і ацетон і т. д.) . Кількісне визначення ськладових частин сили (наприклад, цукру при цукровому діабеті) роблять із добової кількості сили. Мочу збирають за добу в одна посудина, вимірявши загальну кількість, направляють на дослідження 100 150 мол сили.

Для бактеріологічного дослідження досить 10 мол сили, зібраної в стерильну пробірку, стерильним катетером.

Для виявленні лейкоцитурии (метод Каковського - Аддиса) мочу збирають за 10 - 12 годин, тобто з 21 години до 9 годин. Зібрану сечу ретельно розмішують і вимірюють її кількість. На дослідження направляють кількість, виділена за 12 мінут, що визначають по формулі: Y X= —і —і —і —і —і —і —і —і-, t*5 де: Х кількість сили за 12 мінут, Y - обсяг сили, обмірюваної в мол, t час, за яке зібрана сеча, 1/5 години - 12 мінут.

Проба по 3имницкому. При звичайному питному режимі мочу збирають протягом доби за кожні 3 години, перша порція сили в 6 годин ранку виливається. На кожну бутилочку наклеюється етикетка із вказівкою прізвища, палати, номера порції й проміжку часу, за який зібрана порція (6 ч. - 9 ч., 9 ч. - 12 ч., і т. д.) . Всі 8 порцій направляють на дослідження.

Дослідження фізичних властивостей Дослідження фізичних властивостей сили містить у собі визначення кількості, кольору, прозорості, заходу й питомої ваги сили. Кількість виділюваної за добу сили (діурез) у нормі становить у середньому 50 - 80% випитій рідині й коливається від 1000 до 2000 мол. Вимір роблять за допомогою мірного посуду по нижньому меніську (рівню рідини) . Колір сили в нормі коливається від ясно-жовтого до насиченого жовтого й обумовлений пігментами, що втримувалися в ній: урохромом А, урохромом Б, уроетрином, урорезином і ін. Визначають колір простим оглядом, після попереднього відстоювання в минаючому світлі на білому тлі. 3апах свежевипущенной сили здорової людини своєрідний, слабкий ароматичний, котрий, як уважають, залежить від змісту в ній мінімальних кількостей летучих ефірних кислот. При тривалому стоянні, у результаті лужного шумування, сеча здобуває різкий неприємний аміачний захід. Запах гниючих яблук при наявності в сечі ацетонових тел. Прийом деяких харчових продуктів і ліків надають сечі свій захід.

Прозорість (мутність) . Нормальна свежевипущенная сеча прозора. Мутність може бути викликана: солями, клітинними елементами, бактеріями.

Посуд, устаткування й реактиви: - циліндр на 10 - 15 мол.

- хімічні пробірки.

- пальник.

- 10% розчин оцтової кислоти, розчин лугу (Naон) .

Хід дослідження: У циліндр ємністю 10 - 15 мол наливають сечу, відстоюють і через шар сили читають друкований текст. Ступінь мутності позначають у такий спосіб: прозора сеча - друкований текст читається легко; слабкий ступінь мутності - легко читається середній і великий друкований текст; помірна - букви розрізняються нечітко; більша - букви нерозрізнені. Причину помутніння визначають у такий спосіб. У пробірку наливають 2-3 мл сили, нагрівають. Зникнення помутніння вказує на наявність уратів; посилення - на наявність фосфатів. Останні розчиняються після додавання 2-3 крапель 10% оцтової кислоти, Зникнення помутніння від додавання декількох крапель лугу говорить про присутність кристалів сечової кислоти. Питома вага залежить від кількості розчинених у сечі щільних речовин. У нормі питома вага сили 1012 - 1025.

Посуд і встаткування: - циліндр ємністю в 50 - 100 мол, - урометр із розподілами від 1000 до 1050…

Хід дослідження: Мочу наливають у циліндр, уникаючи утворення піни. Якщо піна утвориться, то її варто видалити фільтрувальним папером. Обережно занурюють урометр у рідину; верхня частина урометра повинна бути сухий і урометр не повинен стосуватися стінок циліндра. Коли урометр перестав поринати, його злегка штовхають зверху, інакше він опуськається менше, ніж треба. Після припинення коливань по нижньому меніську рідини по шкалі урометра відзначають питому вагу. При малій кількості сили, її варто розвести дистильованою водою (1 мол сили +1 мол води - розведення в 2 рази, 1 мол сили +2 мол води - в 3 рази й т. д.) . Визначивши питому вагу, дві останні цифри питомої ваги множать на ступінь розведення. Необхідно при визначенні питомої ваги враховувати температуру навколишнього середовища, тому що урометри вивірені при температурі 15′С. Вимірюючи питому вагу, варто вносити виправлення: на кожні 3′ вище 15′ необхідно додати 0,001, і на кожні 3′ нижче 15′ віднімати 0,001.

Реакція сили в нормі при змішаній їжі кисла або слабокислая. Орієнтовний спосіб визначення реакції сили за допомогою синіх і червоної лакмусової папірців. У кислій сечі синій лакмусовий папір червоніє, у лужний - червона синіє; у нейтральної обидві папірці не міняють свого кольору.

Дослідження хімічних властивостей: Перш ніж приступитися до хімічного дослідження, необхідно профільтрувати сечу.

Хімічне дослідження містить у собі визначення в сечі білка, цукру, ацетону й ацетоуксусной кислоти, жовчних пігментів і уробіліну.

Визначення білка: Якісні реакції на білок засновані на його осадженні реактивами або нагріванням. При наявності білка в сечі утвориться більший або менший ступінь помутніння. Умови визначення білка: 1) - сеча повинна мати кислу реакцію. Лужну сечу підкисляють, додаючи 2 - 3 краплі оцтової кислоти. 2) - сеча повинна бути прозорої. Помутніння усувається фільтруванням через паперовий фільтр. Якісну пробу варто проводити у двох пробірках, од на - контроль.

0ценка: У нормі білка в сечі не втримується.

Якісні проби Проба із сульфосалициловой кислотою Реактиви: - 20% розчин сульфосалициловой кислоти.

Хід дослідження: У пробірку наливають 4 - 5 мол сили й додають 8 10 краплі реактиву. При наявності білка в сечі, залежно від кількості його, може бути помутніння або випадає пластівчастий осад. Проба вважається однієї із самих чутливих, позитивна при наявності білка в сечі в кількості 0,015%.

Проба з оцтовою кислотою Реактиви: - 10% розчин оцтової кислоти.

Хід дослідження: У пробірку наливають 8 - 10 мол сили, нагрівають верхній шар сили до кипіння й додають 8 - 10 краплі оцтової кислоти. При наявності білка в нагрітій частині сили утвориться помутніння або пластівці зсілого білка.

Кількісне визначення білка (спосіб Робертса - Стольникова) : Принцип методу: Якщо при нашаровуванні сили на азотну кислоту на границі двох рідин утвориться тонке біле кільце між 2-й і 3-й мінутами, то в досліджуваній сечі втримується 0,033%o білка.

Реактиви: - концентрована азотна кислота, Хід дослідження: У пробірку наливають 1 - 3 мол азотні кислоти й обережно по стінці нашаровують таку ж кількість сили. Зауважують час після нашаровування. Якщо кільце на границі рідин (розглядати його треба на чорному тлі) утвориться відразу або раніше 2-х мінут після нашаровування, мочу необхідно розвести водою. Після чого роблять повторне визначення білка в розведеній сечі. Розведення роблять доти, поки біле кільце при нашаровуванні на азотну кислоту розведеної сили не з’явиться між 2-й і 3-й мінутами. Кількість білка обчислюють шляхом множення 0,033%o на ступінь розведення.

Визначення цукру (глюкози) Якісна проба (проба Гайнеса) Проба заснована на властивості глюкози відновлювати гідрат окису міді в гідрат закису міді (жовтий колір) або закис міді (червоний колір) .

Реактиви: реактив Гайнеса (суміш розчинів сірчанокислої міді, їдкого натру й гліцерину) .

Хід дослідження: У пробірку наливають 3 - 4 мол розчини Гайнеса, додають 8 - 10 краплі мочи й нагрівають до кипіння. При наявності цукру колір сили змінюється від коричнювато-зеленого до червоного, залежно від кількості цукру.

0ценка: У нормі цукру в сечі немає.

Кількісне визначення цукру сили Поляриметричеський метод: Принцип методу полягає у використанні властивості глюкози обертати площина поляризації вправо. По куті обертання поляризованого променя можна визначити кількість глюкози.

Pages: 1 2

Збережи - » Лабораторні роботи діагностики - аналіз сили й крові . З'явився готовий твір.

Лабораторні роботи діагностики - аналіз сили й крові





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.