Криміналістичні класифікації й характеристики вбивств

4. Невідповідність ознак на місці події механізму справжньої події. Завбачливий злочинець намагається виконати весь комплекс дій, властивих инсценируемому події. Але найчастіше він все-таки не може уникнути спокуси полегшити собі чим-небудь виконання цього завдання: зламує стіну в тонкому місці, робить пролам із внутрішньої сторони, ламає замок у відкритому положенні й т.д., чим видає свою поінформованість про особливості місця події.

5. Протиріччя в обставинах події. Вивчення місця події іноді приводить до виявлення обставин, які суперечать один одному, що виявляється при зіставленні пояснень зацікавлених осіб з обстановкою місця події. Наприклад, опис нещасного випадку очевидцем, розходиться з даними місця події.

Зазначені ознаки носять характер негативних обставин, які суперечать спостережуваній картині події, часто свідчать про інсценівку місця події (наприклад, відсутність крові біля трупа з більшими ранами).

Другим елементом криміналістичної характеристики вбивств є спосіб здійснення злочину . Спосіб здійснення злочину більшість авторів уважають головним елементом криміналістичної характеристики злочину.

Спосіб здійснення вбивства - система дій по підготовці, здійсненню й прихованню злочину, детермінованих умовами зовнішнього середовища й психофізіологічних властивостей особистості. Може бути пов’язаний з виборчим використанням відповідних знарядь або засобів і умов місця й часу.

Розглянемо дії по підготовці вбивства . Для підготовлених, найбільше суспільно небезпечних убивств характерне попереднє вивчення злочинцем майбутньої жертви (коли в нього не було з нею постійного родинного або іншого подібного спілкування), Спостереження за нею з метою визначення найбільш зручних для виконання злочинного задуму місця й часу, можливі попередні спроби здійснення вбивства, що не увінчалися успіхом. Вибір знаряддя вбивства, як правило, робиться з урахуванням цього вивчення. Між способом життя потерпілого й застосовуваним знаряддям убивства є прямий взаємозв’язок. Розраховуючи залишитися безкарним, злочинець прагне знайти таке знаряддя заподіяння смерті, що дозволило б йому виконати задумане й убезпечити себе від переслідування, направити наслідок по помилковому шляху. Засоби вибираються залежно від того, чи має можливість злочинець зблизитися із чи жертвою ні. Якщо така можливість існує, то звичайно вибираються такі засоби заподіяння смерті, які дозволяють убивці одержати час для безпечного відходу з місця здійснення злочину. Це можуть бути отрута, що отруюють гази, вибухові пристрої й т.д. В інших випадках використовується вогнепальна, холодна зброя. Однак вибір знаряддя може бути пов’язаний з імітацією того або іншого мотиву вбивства. Як вказувалося, більшість убивств відбувається на побутовому ґрунті й для таких убивств дії по підготовці (якщо це можна так назвати) зводяться до використання випадкового знаряддя, як правило, це кухонні, перочинние, мисливські ножі, тесаки, сокири, і т.д. Виявлення на місці події такого знаряддя, або слідів його застосування дозволяє зробити попереднє припущення про відсутність спеціальній підготовці вбивці. Можлива й така ситуація, коли вбивство, доконане з корисливих спонукань маскується під хуліганський мотив, і смерть заподіюється за допомогою таких нібито “випадкових знарядь”.

Як би ретельно, акуратно й таємно не проводилися злочинцем попередні дії, завжди залишаються які або сліди і якщо знати, у якому напрямку здійснювати їхній пошук, то результат буде позитивним.

Дії по безпосередньому здійсненню вбивства . Для вбивць характерно, насамперед, нанесення тілесних ушкоджень механічного походження (гострими колючо-ріжучими предметами, твердими тупими предметами, вогнепальними й метальними знаряддями, транспортними засобами), значно рідше зустрічаються удушення (у тому числі повішення), утоплення, отруєння, і ще рідше – спалення, переохолодження, позбавлення води і їжі, скидання з висоти.

Сукупність інформації про спосіб здійснення злочину й даних, отриманих при огляді місця події й (або) виявлення трупа дозволяють висунути версії про особистість убивці й характері його взаємини з потерпілої, а іноді й про особистість потерпілого (якщо особистість жертви не встановлена). Приміром, переміщення трупа в затишне місце, маскування (землею, листами, травою гілками й т.д.), утоплення, закапування трупа і його частин, спотворювання особи часто свідчать про здійснення вбивства особою із числа найближчого оточення потерпілого (дружина, родич, приятель і т.п.). Ознаки незвичайних маніпуляцій із трупом (зняття й приховання одягу, розчленовування його на дуже дрібні частини, спроба підпалу за допомогою поганих засобів і ін.) або заподіяння множинних ушкоджень різних частин тіла характерні для душевнохворих.

Приховання злочину - злочинна діяльність, спрямовану на воспрепятствование розслідуванню шляхом утаювання, знищення, маскування або фальсифікації слідів злочину й злочинця або їхніх носіїв.

Дії по прихованню вбивства підрозділяються на дії по прихованню трупа, знарядь злочину й інших слідів злочину, а також створенню алібі вбивці. Приховання вбивства може мати різні мотиви, а у випадках здійснення вбивства душевнохворою особою мотив може взагалі явно не проглядатися. У більшості ж випадків виявлення ознак приховання вбивства свідчить про розуміння злочинцем значення доконаних їм дій і є важливим елементом доведення суб’єктивної сторони злочину.

Дії по прихованню не характерні для побутових убивств, коли злочинець нерідко тривалий час перебуває неподалік від жертви, часто під впливом сп’яніння не надаючи значення доконаним діям. Ознакою приховання вбивства може бути встановлений факт розбіжності місця вбивства й місця виявлення трупа.

Для розкриття вбивств має значення сукупність відомостей про типові сліди, що залишаються на місці здійснення злочину. Сліди, що залишаються в результаті здійснення вбивства, за формою свого вираження можна підрозділити на матеріальні й ідеальні. ДО матеріальних слідів ставляться: труп потерпілого, сліди, що залишилися на трупі, сліди застосування знаряддя вбивства, самі знаряддя злочину, сліди перебування на місці злочину й т.д. Сліди виявлені на місці події можуть дати немаловажні відомості. Наприклад, сліди ніг людини, виявлені на місці події, досвідченому слідчому можуть сказати багато чого: стояла людина або біг, ніс важку ношу, кульгав і т.п. Одержання таких даних має велике значення для побудови пошукових версій.

Ідеальні сліди - це відображення, що виникають у пам’яті учасників і очевидців у зв’язку зі сприйняттям ними обставин здійснення вбивства, а також у пам’яті інших осіб, які мають відомості, що мають значення для справи.

Pages: 1 2 3 4 5

Збережи - » Криміналістичні класифікації й характеристики вбивств . З'явився готовий твір.

Криміналістичні класифікації й характеристики вбивств

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.