Й. В. ҐЕТЕ — ПОЕТ, МИСЛИТЕЛЬ, УЧЕНИЙ (ГРАНІ ОСОБИСТОСТІ)

Дитинство і навчання. Заможному бюргеру Йоганну Кас-пару Ґете, доктору права, було 39 років, коли його 18-річна дружина Катарина Елізабет Текстор-28 серпня 1749 року народила йому сина Йоганна Вольфґанґа (так звали діда з боку матері).

Батько майбутнього поета купив собі почесне звання дійсного радника у імператора Карла VII за триста тринадцять гульденів і аж ніяк не міг похвалитися знатністю роду, Дід поета, Фрідріх Георг Ґете, прибув до Франкфурте з Ліона (Людовік XIV вигнав за межі свого королівства всіх некатоликів) з ножицями за поясом і праскою за спиною, але потім змінив професію кравця на торгівлю вином, а після другого одруження став власником першокласного готелю. Він був талановитою і честолюбною людиною. Обдарований музичними здібностями, грав на багатьох духових інструментах і мріяв про високе соціальне становище свого роду. Тому й віддав сина, Іоганна Каспара, здібного юнака, до Лейпцизького університету.

Мати поета також не належала до аристократичного роду. Прізвище Текстор (або Вебер, яке носила сім’я раніше) перекладається з латини як ткач, так само, як Вебер з німецької. Але Текстори «вийшли в люди» ще в XVI ст., і вже дід И. В. Ґете з боку матері був головним суддею і міським старшиною Франкфурта-на-Майні. Він ніс коронаційний балдахін над імператором Францем І отримав із рук імператриці масивний золотий ланцюг з її портретом, що вважалося великою честю. Ця обдарована і енергійна людина досягла найвищої посади в місті-республіці.

Така коротка хроніка двох родин, які дали життя Іоганну

Вольфґанґу Ґете.

Навчатися Вольфґанґ почав у три роки. Це були уроки читання. А вже у сім років він вивчав «мертві» мови — латину і давньогрецьку. І потім аж др вступу в університет майбутній поет майже щороку опановував якусь галузь знань: у дев’ять років — французьку мову і малювання, в 11 — італійську мову, у 13 —англійську й давньоєврейську, у 14 — основи юриспруденції та гри на фортеп’яно і флейті, у 15 — античну філософію, у 16 тт фехтування, їзду верхи та латинську літературу. Крім цього, Ґете залюбки грав у домашніх лялькових виставах і займався садівництвом. Середовище, у якому ріс Ґете, сприяло формуванню його як. універсальної особистості: батько Ґете був власником великої бібліотеки (2000 томів) та картинної галереї, а бабуся влаштовувала різдвяні лялькові вистави для дітей.

У 16. років (1765) Ґете став студентом, вступивши до юридичного факультету Лейпцизького університету. Правознавство не дуже зацікавило хлопця, і він дав волю своєму захопленні природничими науками та малюванням. Ґете не став великим художником, але його пейзажі, просякнуті тонким імпресивним ліризмом, значно цікавіші за декоративно-умовні полотна багатьох сучасників, художників-класицистів.

Хвороба змусила юнака повернутися до батьківського дому. Це була перша криза духовного зростання, яка закінчилася серйозним захворюванням. Одужавши (1770), юний Ґете вирушив для завершення навчання до Страсбурґа. Водночас із заняттями на факультеті права він слухав лекції з фізики, хімії, анатомії, захоплювався електрикою, відвідував клініку та акушерські курси.

Зустріч із Гердером — ідеологом літературного напряму «Буря й натиск», філософом, письменником-просвітителем, пастором — сприяла захопленню юнака Шекспіром та німецьким фольклором. У ньому прокинулося гостре відчуття своєї особистості, стихійний протест проти дійсності. «…Ґете став з’являтися у товаристві у потертому капелюсі, неголений. В екстравагантному костюмі, який було зшито за його власним ескізом», згадує один із його сучасників.

Проте дисертацію «Про законодавців» Ґете написав вчасно, до того ж латиною. У цій праці він висловив власну думку щодо того, хто має право встановлювати закони в державі, причому звів нанівець роль у цій справі духівництва. Декан факультету визнав працю Ґете досить небезпечною і запропонував не публікувати її як академічну дисертацію, тому Ґете захищав дисертацію в усній формі.

Збережи - » Й. В. ҐЕТЕ — ПОЕТ, МИСЛИТЕЛЬ, УЧЕНИЙ (ГРАНІ ОСОБИСТОСТІ) . З'явився готовий твір.

Й. В. ҐЕТЕ — ПОЕТ, МИСЛИТЕЛЬ, УЧЕНИЙ (ГРАНІ ОСОБИСТОСТІ)

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.