Гринев і Швабрин (3) – Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Повість Олександра Сергійовича Пушкіна «Капітанська дочка» відтворить достовірну картину минулого і є хитромудрим маскуванням заборонної теми й антиурядового її трактування. Маскування починається вже із заголовка. Під цією назвою – соціально-історична й історико-побутова повість, у центрі якої народне повстання і його вождь Омелян Пугачов. Заради маскування ідейного змісту повести оповідання ведеться від імені дворянина Петра Гринева, відданого самодержавної влади й непримиренно стосовного до руху, очоленому Пугачовим.

Петро Гринев був зарахований у Семеновский полк, ще коли перебував у чреве своєї матінки, і пройшов первісне навчання під керівництвом стременного Савельича, що дозволило йому на дванадцятому році «дуже здраво судити про деякі речі».

Вірний своєму класу й государині дворянин, Петро Гринев залучає до себе добротою, сміливістю, мужністю, розвиненим почуттям власного достоїнства, шляхетністю, схильністю до поезії й відданістю батьківщині. Його щиросердечна чистота й чуйність на все гарне видні постійно: у відносинах із селянами, Савельичем, з Машею Миронової й інших мешканців Білогірської міцності. Гринев часто здається зайво довірливим, недостатньо далекоглядним і заповзятливим, але в дійсності при всій його простодушності він розумна людина, що дозволило йому навчитися розбиратися в людях і обставинах.

Для Гринева, відданого Росії й государині, рух, очолюваний Пугачовим, зв’язано в першу чергу з людьми, що відмовилися від чесної праці. Селянське повстання для нього -постійні грабежі, насильство й лиходійства. Парубок у своїх судженнях дає негативну оцінку Пугачову і його руху. Надзвичайна доброта, виявлена селянським вождем стосовно нього, сприймається Гриневым як випадковість, і він думає, що Пугачов добрий тільки до нього, а до всім іншим ставиться злочинницьки.

Швабрин – офіцер, що перебіг на сторону Пугачова. Його образ у повісті однозначно негативний. На думку Гринева, будь-який офіцер, що порушив присягу й дворянський борг, – злочинець і лиходій. Пушкіна підкреслює, що Швабрин – богатый дворянин, блискучий гвардійський офіцер («виписаний із гвардії за двобій»), яких багато. Він «дуже не дурний», але «утворений досить поверхово», у нього є світський лиск, але він надзвичайно розпещений і звик до того, що всі його бажання виконуються. Якщо на шляху його примх виникають перешкоди, вона здатний легко піти на обман, наклеп. Швабрин – заздрий, мстивий, боягузливий і одночасно нахабний. Він егоїст, безпринципний кар’єрист, безчесний і підступний. Моральне неподобство його відбивається й на його «чудово некрасивому» особі.

Як тільки представився зручний випадок, Швабрин перейшов на сторону Пугачова, але не по ідейних міркуваннях, а «користі заради». Марья Іванівна – дівчина щира, чиста, з тонко, що почуває душею, дуже не любила Швабрина, він був їй просто противний.

В образах Гринева й Швабрина автор затверджує свою улюблену теорію: стародавнє, «корінне» дворянство, що так багато зробило в державотворенні, що встало в опозицію до двірських переворотів, відтиснуте від влади, що розчарувалося, зберігає в собі кращі станові властивості, а «нова знать», що придбала політичну й економічну владу, позбавлена шляхетності, совісті й честі, любові до батьківщини. До стародавнього роду належать Гриневы, а нову знать представляє Швабрин.

Збережи - » Гринев і Швабрин (3) – Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” . З'явився готовий твір.

Гринев і Швабрин (3) – Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.