Академік Н. И. Вавилов

Цькування Вавилова почалося вже усередині Всесоюзного інституту рослинництва. В 1930 році при ВАСХНИЛ створюється інститут аспірантури, що незабаром передається ВИРу. Однак аспірантура поповнюється людьми з дуже слабкою підготовкою. Це група аспірантів, а разом з ними малопідготовлені й морально малостійкі молоді співробітники, утворили в інституті малу колону лисенковцев. Вони обвинувачували Вавилова у відриві від практики, в антидарвінізмі й навіть у реакційності. Коли Вавилов повернувся з експедиції в США, Мексику й Центральну Америку, він застав в інституті такий розгул наклепницьких виступів, що був змушений звернутися в президію ВАСХНИЛ і до народного комісара землеробства Я. А. Яковлеву. 11 Але наклепники були не тільки в інституті. Вавилову нав’язують так звані “дискусії” , на яких лисенковци й “філософи” , задають йому провокаційні питання й обвинувачують його в реакційності. Пишуться наклепницькі статті й навіть брошура. Більше того, починаються прямі політичні доноси. У результаті всього цього вже в 1931 році на Вавилова була заведена агентурна справа. Число доносів особливо зросло до кінця 30-х років. Такі, як Е. К. Еммі, писали доноси зі страху або по примусі, але інші, а їхня більшість, писали по міркуваннях кар’єри або просто з агресивної заздрості. Один з найбільш мерзенних доносів, датувався березнем 1939 року, належав старшому науковому співробітникові ВИРа Г. Н. Шликову. “Просто важко представити, щоб реставратори капіталізму пішли повз таку фігуру, як Вавилов, авторитетний у широких колах агрономії, особливої старої” , – пише він. Але найстрашнішої й, імовірно, що вирішує долі Вавилова була скарга Лисенко на нього під час одного із прийомів у Кремлі. За деяким даними, це було в березні 1939 року. На цьому прийомі Лисенко дав ясно зрозуміти, що Вавилов є перешкодою в його діяльності на користь соціалістичному господарству. Йому вдалося викликати невдоволення Сталіна, а присутній при цьому Берия зробив відповідні “оргвиводи” . Доля Вавилова була вирішена. Чому ж його не заарештували тоді ж? Є всі підстави думати, що арешт затягся через майбутній Міжнародний генетичний конгрес. 12

АРЕШТ:

Улітку 1939 року в Единбурзі повинен був відбутися VII Міжнародний генетичний конгрес, президентом якого ще 1938 року був вибраний Вавилов. Але Вавилову, незважаючи на його звернення до Академії наук і в уряд, було відмовлено в поїздці. Президентом конгресу довелося обрати інший ученого – англійського генетика, професори Ф. Крю. На відкриття конгресу, звертаючись до його учасників, він сказав: “Ви запросили мене відігравати роль, що так прикрасив би Вавилов. Ви надягаєте його мантію на мої, не бажаючі цього плечі. І якщо я буду виглядати незграбно, те ви не повинні забувати: ця мантія зшита для більшої людини” . Що могло бути більшим свідченням міжнародного авторитету Вавилова, чим ці слова? Не дивно, що навіть така людина, як Берия, не зважився заарештувати його в рік проведення конгресу.

Вавилов уже почував арешт, що насувається. Але людина він був мужній, тримався бадьоро, говорив гаряче про науку.

І от 6-го серпня 1940 року, під час експедиції в Західну Україну, Вавилова заарештували. Під час цієї поїздки, що він робив разом зі своїм учнем Ф. Х. Бахтеевим, Вавилов одержав цікаві результати, але свої нові знахідки йому вже не вдалося опублікувати. Історія загибелі Вавилова – одна з найтрагічніших історій нашого століття. 13 Допит Вавилова почався ранком 12 серпня 1940 року в Москві у внутрішній в’язниці НКВД.

У перші дні допиту Вавилов тримався дуже твердо й рішуче заперечував, висунуті проти нього абсурдні обвинувачення. Але слідчий – інквізитор бериевской виучки – умів “розколювати” і таких мужніх, твердих і вольових людей як Вавилов, і 24-го серпня домагається “визнання” . Більше того, старшому лейтенантові А. Г. Хватові вдається змусити Вавилова написати на дванадцяти сторінках зовсім фантастична заява, озаглавлена “шкідництво в системі рослинництва, мною керованого з 1920 року до арешту (6. VIII. 1940 року) ” . Написати таке Вавилова змусили, звичайно ж, катування, приниження й безсонні ночі. Було ясно, що упорствовать і спростовувати наклеп зовсім даремно, пручатися безглуздо. Повністю спростовував Вавилов тільки обвинувачення в шпигунстві. Але шпигунство, як, втім, і в багато чого іншого не вірили його кати. 14 Після того як Вавилов “визнав” себе “шкідником і ворогом народу” , до березня 1941 року його більше не викликають на допити, і, сидячи в одиночній камері він міг віддатися своїм думкам. Але Вавилов усе ще залишався Вавиловим. Він не міг не діяти: пише давно задуману книгу про історію світового землеробства. Під рукою він не мав нічого, крім олівця й паперу, але зате мав воістину безмежні знання. Це був останній подвиг великого вченого.

У березні 1941 року знову починаються допити. До цього часу він був переведений в 27-ю камеру Бутирської в’язниці, у якій уже сиділи близько 200 чоловік. Щоночі Вавилова вели на допит, а на світанку, знесиленого, волокли назад і кидали прямо в порога камери. Після цих нових допитів, під час яких А. Г. Хват усіляко принижував і ображав Вавилова, він сильно змінився, майже не розмовляв, замкнув у собі. Незабаром Вавилова перевели у внутрішню в’язницю НКВД, а 9-го липня 1941 року відбулася комедія суду над “троцькістом і монархістом” . 15 Перед судом слідчий організував експертизу наукової діяльності Вавилова. Організована Хватом “експертна комісія” складалася з явних супротивників і особистих ворогів Вавилова. Хват уміло підібрав експертів, і коли він послав список президентові ВАСХНИЛ, щоб той міг “познайомитися зі списком комісії й висловитися по його складу” , те президент написав на полях: “Згодний, Лисенко” . Склад експертної комісії його цілком улаштовував. На закритому засіданні військової колегії Верховного суду СРСР, що відбувалося 9-го липня 1941 року й тривало лише кілька мінут, Вавилову виносять вирок – вища міра покарання, розстріл. У помилуванні Вавилову було відмовлено, і він був переведений у бутирську в’язницю для приведення вироку у виконання. 16 Але Вавилова не розстріляли в Бутирській в’язниці. Розстріл був відстрочений на півтора року. Фактично миттєва смерть була замінена повільною болісною смертю.

Pages: 1 2 3 4 5

Збережи - » Академік Н. И. Вавилов . З'явився готовий твір.

Академік Н. И. Вавилов

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.